1999 rok był był jednym z najważniejszych w historii Unii Europejskiej. Do wspólnej strefy pieniężnej przyłączyło się 12 krajów. Były to Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy. Czyli 11 państw z 15 będących w tamtym czasie członkami wspólnoty europejskiej.

Powstanie strefy euro

Przygotowania do wprowadzenia wspólnej waluty w różnych państwach Unii Europejskiej rozpoczęły się już wiele lat przed jej wejściem w życie. Już od 1960 roku był to jeden z ważniejszych tematów poruszanych na spotkaniach wspólnoty i jej wcześniejszych odpowiedników. Dzięki wspólnej strefie łatwiej o współpracę gospodarczą między państwami. Firmy mogą łatwiej działać nie tylko w swojej ojczyźnie. Nawet dla przeciętnego obywatela jest to spore ułatwienie np. przy wyjeździe na wakacje. 

Monety i banknoty euro mimo, że wydawane przez różne państwa, są egzekwowane na terenie całej strefy. Euro z Niemiec można np. bez problemu zapłacić we Włoszech. Co ciekawe w unii walutowej euro są również państwa spoza Unii Europejskiej. Na mocy różnych porozumień i umów do strefy dołączyły takie państwa jak Andora, Monako, San Marino i Watykan. Jeszcze ciekawszymi przypadkami są Czarnogóra i Kosowo. Są to państwo i terytorium, które przyjęły tzw. jednostronną euroizację. Polega to a tym, że zrobiły to bez zgody i porozumienia z innymi państwami strefy i pomimo posługiwania się ich pieniędzmi, nie należą do niej.

Monety wspólne

Strefa euro zaczęła funkcjonować 1 stycznia 1999 roku. Na początku tylko dla transakcji bezgotówkowych. Gotówkowe i fizyczne pieniądze zaczęły działać dopiero 3 lata później. Zaczęto też zastanawiać się nad wprowadzeniem okolicznościowych monet. Ustalono, że będą to pieniądze o nominale 2 euro. Każdy kraj po zaakceptowaniu, ma prawo do emisji 2 tematów okolicznościowych monet rocznie. Dodatkowo może być to trzeci temat, jeśli jest tzw. emisją wspólną. Pierwsza emisja wspólna została wydana w 2007 roku i związana była z 50 rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich. Druga dotyczyła 10-lecia wprowadzenia strefy euro i jej emisja miała miejsce w 2009 roku.

Monety euro charakteryzują się tym, że ich rewers jest identyczny dla każdego z państw strefy. W przypadku okolicznościowych jest to nominał 2 euro na konturach mapy Europy. Okolicznościowe z 2009 roku we wspólnym temacie dotyczącym strefy, mają na awersie ludzką postać trzymającą symbol euro. Powyżej oznaczenie państwa emitującego w jego języku, poniżej "EMU 1999–2009" również w odpowiednim języku. 

Państwa strefy euro ze wspólną emisją w 2009 roku

Rewers wspólny dla 2 euro z różnych państw

Awers emisji wpsólnej z 2009 roku - wersja słowacka

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.