To już ponad 100 lat odkąd Rzeczpospolita Polska cieszy się niepodległością. Po 123 latach zaborów i bycia pod wpływami innych krajów udało się jej uniezależnić. Dochodziło do tego stopniowo, a momentem kulminacyjnym było zakończenie I wojny światowej i podpisanie rozejmu w Compiègne.

Utrata niepodległości - zabory Polski

Do pierwszego rozbioru Polski doszło w 1772 roku. Było to skutkiem osłabienia kraju i brakiem reform mogących go wzmocnić. W dużej mierze była to też wina znacznej części duchowieństwa i bogatej szlachty z magnaterią – nie chcieli zgodzić się na opodatkowania czy zniesienie liberum veto. Ważnym wydarzeniem z tym związanym jest Targowica czyli konfederacja targowicka. Był to spisek wykonany przez magnatów, a nadzorowany przez carycę Katarzynę II. Tereny Polski zostały przyłączone do Królestwa Prus, Monarchii Habsburgów i Imperium Rosyjskiego. Drugi rozbiór Polski nastąpił w 1793 roku tym razem bez udziału Austrii, która jednak powróciła w swych zamiarach przy trzecim rozbiorze w 1795 roku. Z każdym z rozbiorów anektowano część Rzeczpospolitej Obojga Narodów by w końcu zająć ją w całości. Niektóre źródła podają, że Imperium Osmańskie było jedynym państwem, które nie uznało rozbiorów Polski. Jednakże zależne było to od okresu i byli też inni. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem trwającym lata, na który składało się wiele wydarzeń.

Monety Józef Piłsudski

Pierwszą osobą uhonorowaną w opisywanym cyklu jest Józef Piłsudski. 9 listopada 2015 roku wyemitowane zostały 2 rodzaje monet kolekcjonerskich. Nominał 10 złotych wykonany jest ze srebra próby 925 i ma lustrzany stempel. Jest prostokątem o wymiarach 32 x 22,4 mm i wadze 14,14 g. Wersja ze złota próby 900 jest okrągła, ma średnicę 21 mm, masę 8 g i nominał 100 złotych.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na terenie dzisiejszej Litwy. Pochodził z rodziny patriotów. Był polskim działaczem dążącym ku odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czego stał się jednym z ważniejszych elementów. Całe życie poświęcił służbie państwu. W 1904 roku zaczął rozmyślać nad stworzeniem bojówek konspiracyjnych. Po Rewolucji Rosyjskiej, która miała miejsce rok później utworzył Organizację Spiskowo-Bojową. Ich zadania polegały na utrudnianiu życia przedstawicielom cara, napady na nich i ich ograbianie oraz egzekucje np. zamachy podczas Krwawej Środy z 15 sierpnia 1906 roku. Zdobyte środki przeznaczano na pomoc i działalność. Pomagano również w sferze uwalniania skazanych jak np. akcja odbicia 10 więźniów z Pawiaka. Z czasem organizacja rozpadła się i stworzyły się nowe formacje.

Przed wybuchem I wojny światowej Piłsudski działał w organizowaniu bojówek paramilitarnych na terenach Galicji, stworzeniu organizacji niepodległościowej Polski Skarb Wojskowy. Został komendantem sił wojskowych i organizował strzeleckie szkolenia oficerskie. Trwały przygotowania do nieuchronnie zbliżającej się wojny. Mobilizacja rozpoczęła się już 28 lipca 1914 roku gdy wystartowała Kampania Serbska. Gdy w Warszawie utworzono tajny Rząd Narodowy został Komendantem Głównym Wojsk Polskich. W 1917 roku stał się kierownikiem Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu, a od 11 listopada 1918 roku naczelnym wodzem Armii Polskiej. Jego kariera zaprowadziła go do stania się Naczelnikiem Państwa i pierwszym marszałkiem Polski w 1920 roku. Był również 2 razy premierem Polski.

Monety Józef Haller

Józef Haller to kolejny wojskowy, który walczył o wolną Polskę. Urodził się 13 sierpnia 1873 roku w Jurczycach w obecnym województwie małopolskim. Jego rodzina również była patriotyczna – ojciec walczył w Powstaniu Styczniowym, a dziadek był kapitanem Wojska Polskiego, który został odznaczony Virtuti Militari. Józef działał społecznie. Jedną z jego pasji było wprowadzanie skautingu na polskie ziemie z czego po części dzięki niemu zrodziło się harcerstwo. Od 1912 roku organizował tajne szkolenia wojskowe. Gdy wybuchła I wojna światowa ustanawiał formacje militarne i brał udział w tworzeniu Legionu Wschodniego. Gdy jego członkowie w znacznej części ewakuowali się w wyniku zbliżania się wojsk rosyjskich, podjął się dowodzenia tymi którzy pozostali. Grupę przeszeregowano oraz dołączono do niej nowe osoby. Rozpoczęła działalność przeciwko dostaniu się Rosji na Węgry.

W trakcie wojny dowodził różnym formacjom. Jednym z jego najbardziej zapamiętanych osiągnieć jest przewodnictwo Błękitnej Armii powstałej w 1917 roku. Była to polska armia we Francji. Przywództwo objął 4 października 1918 roku. Do czerwca 1919 roku armia i jej sprzęt trafiły do Polski. W tym samym roku Józefowi Hallerowi powierzono misję dowództwa nad Frontem Pomorskim. Jego celem było odzyskanie Pomorza Wschodniego. Zakończyło się to sukcesem i symbolicznymi Zaślubinami Polski z Morzem Bałtyckim w Pucku. Ponadto w swojej karierze był również ministrem bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego i Prezesem Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy. Monety dedykowane Hallerowi występują w identycznych wariantach jak te związane z Józefem Piłsudskim. Ich emisja nastąpiła 8 listopada 2016 roku.

Rewers srebrnej monety poświęconej Józefowi Piłsudskiemu

Rewers srebrnej monety poświęconej Józefowi Piłsudskiemu

Rewers srebrnej monety poświęconej Józefowi Hallerowi

Rewers srebrnej monety poświęconej Józefowi Hallerowi

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.