Ostatnie cztery monety w serii „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce” poświęcone zostały staremu miastu w Toruniu, Kazimierzowi Dolnemu, miastu Krzeszów i Krzemionkom Opatowskim.

Moneta Zespół Staromiejski Torunia

Zespół Staromiejski Torunia to obszar, w którego skład wchodzi Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek Krzyżacki. Historia Starego Miasta sięga 28 grudnia 1232 roku. To właśnie wtedy Toruniowi zostały nadane prawa miejskie. Powstał na terenie osady Tarnowo. Z czasem stała się ona krzyżackim grodem obronnym, a następnie miastem. Co do nazwy pojawiały się zapisy Torun, Thorun, Thorom, Thorum by ostatecznie uzyskać obecną nazwę. Najważniejszymi zabytkami Starego Miasta są rynek z ratuszem, gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycka bazylika katedralna, kamienice, Dom Kopernika – budynek, w którym prawdopodobnie urodził się uczony Mikołaj Kopernik, Dwór Artusa.

Toruński zamek krzyżacki powstawał w XIII-XIV wieku i wykonano go w stylu gotyckim. Był siedzibą komtura, a także pełnił rolę wygodnej bazy dla członków zakonu. Obecnie po zamku nie zostało wiele i są to ruiny. Dalej jednak w na tyle dobrym stanie, że widać wiele części zamku. W najlepszym stanie jest wieża zwana Gdaniskiem. Nowe Miasto to najmłodsza część Torunia. Prawa miejskie zostały jej nadane w 1264 roku, jednak odebrane w 1454 roku. Ciekawymi zabytkami z tego obszaru jest kościół św. Jakuba, kamienice w różnych stylach architektonicznych i fragmenty miejskich murów. Monety związane ze starym miastem w Toruniu wyemitowano w 2007 roku. Były to 2 złotówki nordic gold oraz srebrne 20 złotówki. Srebrne próby 925 ze stemplem lustrzanym, średnicy 38,61 mm i masie 28,28 g.

Moneta Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to temat monet wyemitowanych w 2008 roku. To niewielkie miasteczko w województwie lubelskim. Pomimo że ma zaledwie około 2 500 mieszkańców, jest w naszym kraju dość znane. Wszystko to ze względu na znaczenie historyczne, zabytki i położenie. Całokształt sprawia, że jest urokliwą i ciekawą miejscowością. Prawa miejskie zostały jej nadane przez Władysława Jagiełłę na początku XIV wieku, a w 1501 roku powstało tam starostwo. Najciekawsze i najważniejsze zabytki to kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, jedne z najstarszych organów w Polsce z 1620 roku, chrzcielnica wykonana przez włoskiego architekta Santi Gucciego, stalle czyli ławki boczne z początku XVII wieku, barokowy ołtarz, kamienice, klasztor Reformatów, ruiny zamku z XIV-XV wieku. Monety poświęcone Kazimierzowi Dolnemu wydano w identycznych wariantach jak te dedykowane toruńskiemu staremu miastu - 2 złote nordic gold oraz 20 złotych srebrne.

Moneta Krzeszów

Krzeszów to mała miejscowość w województwie dolnośląskim w gminie Kamienna Góra na wysokości 450–470 m. n.p.m. Ilość mieszkańców wynosi około 1600. Wieś słynie z opactwa, którego historia sięga XIII wieku. W tym czasie Anna Przemyślidka, wdowa po Henryku Pobożnym została fundatorką klasztoru benedyktynów. Bracia zostali sprowadzeni z Czech, skąd księżna pochodziła. Obecnie kompleks uznawany jest za Pomnik Historii Polski. W temacie Krzeszowa wyemitowano 2 złotówki nordic gold oraz srebrne 20 złotówki.

Moneta Krzemionki Opatowskie

Krzemionki Opatowskie to nazwa muzeum archeologicznego i rezerwatu położonych na terenach byłej kopalni krzemienia pasiastego. Obręb położony jest w województwie świętokrzyskim około 5 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Na obszarze znajdują się kopalnie, których początki sięgają neolitu. Krzemień pasiasty wydobywano tam w latach 3900–1600 p.n.e. Eksportowano go nawet do 660 kilometrów. Wykonywano z niego narzędzia takie jak np. siekiery i dłuta czy biżuterię. Kopalnie odkrył w 1922 roku polski geolog Jan Samsonowicz. Występują ich 4 rodzaje -  jamowe, niszowe, filarowo-komorowe i komorowe. Udało się odnaleźć 2 700. Ich najmniejsza głębokość to 4-5 metra, największa 9 metrów. Średnio 5-6 metrów. Średnia szerokość chodników to 70 centymetrów, a ich wysokość wynosi 60-120 centymetrów. Srebrna moneta 20-złotowa poświęcona Krzemionkom Opatowskim wykonana jest z próby 925. Jej charakterystycznym elementem jest umieszczenie na jej rewersie krzemienia pasiastego. Każda z monet ma średnicę 38,61 mm i masę 28,28 g. Monety 2 złotowe w tym temacie są ze stopu nordic gold.

Moneta Ostrów Lednicki

Ostatnia moneta z opisywanej serii to Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim. Ostrów Lednicki to wyspa na jeziorze Lednica. Od 16 września 1994 roku jest jednym z pomników historii Polski. Z dużym prawdopodobieństwem jest to miejsce, w którym odbył się Chrzest Polski w 966 roku. Stało się ważnym ośrodkiem dla Piastów. Obecnie można znaleźć tam ruiny wałów obronnych, resztki drewnianych mostów i kościoła z grobowcami, pałacu z kaplicą na planie greckiego krzyża. W niej są baseny chrzcielne na podstawie, których wysnuwa się przypuszczenia odnośnie przyjęcia tam przez Mieszka I chrześcijaństwa w Polsce. Gród został spalony i zniszczony przy najeździe Brzetysława I Czeskiego. Stało się to w 1039 roku. Srebrne monety poświęcone pozostałościom na wyspie Ostrów Lednicki wyróżniają złocenia na rewersie. Poza tym jak w wyżej opisanych mają średnicę 38,61 mm, ważą 28,28 g i mają stempel lustrzany. Ich nominał to 20 złotych. Okolicznościowe monety 2 złotowe zrobione są ze stopu nordic gold. Emisja odbyła się 2 czerwca 2015 roku.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.