Pierwszą osobą uhonorowaną w opisywanym cyklu jest Józef Piłsudski. 9 listopada 2015 roku wyemitowane zostały 2 rodzaje monet kolekcjonerskich. Nominał 10 złotych wykonany jest ze srebra próby 925 i ma lustrzany stempel. Jest prostokątem o wymiarach 32 x 22,4 mm i wadze 14,14 g. Wersja ze złota próby 900 jest okrągła, ma średnicę 21 mm, masę 8 g i nominał 100 złotych.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na terenie dzisiejszej Litwy. Pochodził z rodziny patriotów. Był polskim działaczem dążącym ku odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czego stał się jednym z ważniejszych elementów. Całe życie poświęcił służbie państwu. W 1904 roku zaczął rozmyślać nad stworzeniem bojówek konspiracyjnych. Po Rewolucji Rosyjskiej, która miała miejsce rok później utworzył Organizację Spiskowo-Bojową. Ich zadania polegały na utrudnianiu życia przedstawicielom cara, napady na nich i ich ograbianie oraz egzekucje np. zamachy podczas Krwawej Środy z 15 sierpnia 1906 roku. Zdobyte środki przeznaczano na pomoc i działalność. Pomagano również w sferze uwalniania skazanych jak np. akcja odbicia 10 więźniów z Pawiaka. Z czasem organizacja rozpadła się i stworzyły się nowe formacje.
Przed wybuchem I wojny światowej Piłsudski działał w organizowaniu bojówek paramilitarnych na terenach Galicji, stworzeniu organizacji niepodległościowej Polski Skarb Wojskowy. Został komendantem sił wojskowych i organizował strzeleckie szkolenia oficerskie. Trwały przygotowania do nieuchronnie zbliżającej się wojny. Mobilizacja rozpoczęła się już 28 lipca 1914 roku gdy wystartowała Kampania Serbska. Gdy w Warszawie utworzono tajny Rząd Narodowy został Komendantem Głównym Wojsk Polskich. W 1917 roku stał się kierownikiem Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu, a od 11 listopada 1918 roku naczelnym wodzem Armii Polskiej. Jego kariera zaprowadziła go do stania się Naczelnikiem Państwa i pierwszym marszałkiem Polski w 1920 roku. Był również 2 razy premierem Polski.