Port w Gdyni to prężnie działający ośrodek o wielkiej renomie. Ma wielkie znaczenie dla polskiej gospodarki, dzięki niemu też Gdynia z małej miejscowości, stała się dość sporym i nowoczesnym miastem. W tym roku obchodzi swoje 100-lecie, a Narodowy Bank Polski wyemituje z tej okazji specjalną monetę kolekcjonerską.

Powstanie Portu Gdynia

Zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, zaczęto działać w kierunku rozwijania na Bałtyku marynarki wojennej oraz handlu. Co ciekawe plany powstania portu w Gdyni przedstawił już 400 lat temu hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, królowi Władysławowi IV. W październiku 1920 roku rząd polski zdecydował o tej lokalizacji. Pracę zaczęły się 29 maja 1921 roku, a zakończono je 29 kwietnia 1923 roku. Sama ustawa o powstaniu Portu została podpisana 23 września 1922 i ta data uznawana jest za datę jego powstania. Kierownikiem budowy był Tadeusz Wenda. Przez lata port był rozbudowywany i modernizowany, dlatego wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Sama Gdynia nie miała nawet praw miejskich. Jednak to port spowodował jej szybki rozwój.

Został on niestety zahamowany, a nawet i cofnięty przez agresję Niemiec na Polską i wybuch II wojny światowej. Stacjonowało tam Kriegsmarine i miało bazę, która została zniszczona przy wejściu do Polski Armii Czerwonej. Obiekt został zniszczony i trzeba było go odbudować. Port w Gdyni zaczął ponownie odzyskiwać swoją świetność. 

Jakie są atuty gdyńskiego portu?

Wedle danych z 2020 roku cały kompleks zajmuje obszar 972,9508 hektara, z czego 621,0680 hektara lądowo. Nabrzeże ma długość 11,2 kilometra, a maksymalne zanurzenie przy nim wynosi 13,00 metrów. Jest strategicznym elementem handlu polskiego i ma w nim duży udział. Jest członkiem Europejskiej Organizacji Portów Morskich. Specjalizuje się głównie w obsłudze kontenerów i zawartych w nich tzw. ładunków drobnicowych. Dużym atutem jest jego osłonięcie przed wiatrami dzięki naturalnemu ukształtowaniu Półwyspu Helskiego oraz to, że jest portem niezamarzającym, gdzie nie występują pływy. 

Co wyróżnia monetę wydaną z okazji 100-lecia Portu?

14 września 2022 roku wyemitowana zostanie kolekcjonerska moneta poświęcona tematowi 100-lecia gdyńskiego portu. Jej cechą charakterystyczną i nietuzinkową jest wykorzystanie żywicy. Dzięki temu uzyskano przepiękny, granatowy kolor nawiązujący do wód Bałtyku. Świetnie współgra ze srebrem próby 925, z którego moneta jest wykonana. Średnica to 38,61 milimetra, waga 28,28 grama, a boki gładkie. Stempel zwykły. Nakład do 12 000 egzemplarzy.

Na awersie projektantka Dominika Karpińska-Kopiec przedstawiła widok na port w Gdyni z lotu ptaka wraz ze wspomnianym wcześniej, żywicowym elementem. Z lewej pionowo przy otoku oznaczenie emitenta Rzeczpospolita Polska i rok emisji 2022. W górnej części nominał 20 zł i godło Polski. Na rewersie portret kierownika budowy portu Tadeusza Wendy na podstawie jego fotografii. W tle port z charakterystycznymi żurawiami oraz nazwa tematu „100-lecie Portu Gdynia”.

Sama Gdynia pojawiała się już na specjalnych monetach np. w serii "Miasta w Polsce". Powiązać można ją również z inną. Mianowicie "Polskie okręty". To właśnie w tym mieście na północy Polski w opisywanym wyżej Porcie można zobaczyć taki statek jak na przykład "Błyskawica".

Awers monety 20-złotowej z serii „100-lecie Portu Gdynia”

Rewers monety 20-złotowej z serii „100-lecie Portu Gdynia”

Port w Gdyni

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.