Polskie Okręty

Aktualnie flota Marynarki Polskiej nie przedstawia się zbyt imponująco. Wpływ miały na to najpierw powojenne władze komunistyczne, następnie decyzje różnych ugrupowań w wolnej Polsce. Nie tylko nie inwestowano w nowe okręty, ale i zaniedbywano stare. Wielokrotnie wysnuwano nowe pomysły odnośnie modernizacji i reformowania, tworzono plany dotyczące zakupu jednostek, niestety próby te kończyły się fiaskiem. Większych, sprawnych jednostek pływających praktycznie nie ma.

W historii Marynarki Polskiej jednak przewinęło się sporo ciekawych okrętów. Zapotrzebowanie na nie było zwłaszcza podczas II Wojny Światowej. Aby przybliżyć historię okrętów, które pojawiały się w polskiej flocie, Narodowy Bank Polski wyemitował serię monet z najbardziej znaczącymi jednostkami. Były to:

2 zł 2013 - Polskie okręty: Okręt transportowo-minowy... 2 zł 2013 - Polskie okręty: Okręt transportowo-minowy... 2
Dostępny
9,50 zł
Motywem rewersu jest grafika przedstawiająca statek. Nad nim napis "OKRĘT TRANSPORTOWO-MINOWY", na wodzie nazwa "LUBLIN". Na awersie godło RP orzeł biały. Pod łapą ma znak mennicy MW. Osadzony jest między 2 częściami liczby tworzącej rok emisji monety 2013. Pod ptakiem nominał "zł 2 zł", nad nim nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.
2 zł 2013 - Polskie okręty – Fregata rakietowa „Gen. K.... 2 zł 2013 - Polskie okręty – Fregata rakietowa „Gen. K.... 2
Dostępny
Na rewersie statek. Pod nim jego nazwa "GEN K. PUŁASKI", nad nim z lewej precyzyjna nazwa rodzaju statku "FREGATA RAKIETOWA". Na awersie nominał "zł 2 zł", wyżej orzeł biały, który pod łapą ma stylizowany znak mennicy z Warszawy MW i dzieli rok emisji monety 2013 na dwie części. U góry półkoliście nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.
2 zł 2013 - Polskie okręty: Kuter rakietowy „Gdynia” 2 zł 2013 - Polskie okręty: Kuter rakietowy „Gdynia” 2
Obecnie brak na stanie
9,50 zł
Na rewersie statek ORP "Gdynia" na wodzie. Nad nim w lewej, górnej części tematyczny napis "KUTER RAKIETOWY". Pod nim na wodzie jego nazwa "GDYNIA". Na awersie centralnie umieszczone godło RP orzeł biały. Pod łapą ma stylizowany znak mennicy warszawskiej MW. Dzieli rok emisji monety 2013 na dwie części. Pod nim nominał "zł 2 zł".
2 zł 2013 - Polskie okręty: Niszczyciel rakietowy „Warszawa” 2 zł 2013 - Polskie okręty: Niszczyciel rakietowy „Warszawa” 2
Obecnie brak na stanie
8,50 zł
Na rewersie z lewej napis "NISZCZYCIEL RAKIETOWY". Głównym motywem jest statek. Nad nim jego nazwa "WARSZAWA". Na awersie centralnie umieszczone godło Polski. Nad nim jej pełna nazwa RZECZPOSPOLITA POLSKA". Po bokach orła "20" i "13" tworzące rok emisji monety 2013. Pod łapą ptaka znak mennicy MW, a pod jego postacią nominał "zł 2 zł".
2 zł 2012 - Polskie okręty: Niszczyciel „Błyskawica” 2 zł 2012 - Polskie okręty: Niszczyciel „Błyskawica” 2
Obecnie brak na stanie
8,50 zł
Na rewersie okręt ORP "Błyskawica". Pod nim na wodzie Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, którym został uhonorowany. Na niebie tematyczne napisy 'NISZCZYCIEL BŁYSKAWICA". Na awersie w jego centralnej części godło RP orzeł biały, który pod łapą ma znak mennicy MW. Dzieli również rok emisji monety 2012 na 2 części. Pod nim nominał zapisany jako "zł 2 zł",...
2 zł 2012 - Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł” 2 zł 2012 - Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł” 2
Obecnie brak na stanie
7,50 zł
Na rewersie widnieje statek podwodny 'ORZEŁ". Nad nim jego nazwa. W górnej części półkolisty napis "OKRĘT PODWODNY". Na awersie od góry nazwa państwa emitującego monetę RZECZPOSPOLITA POLSKA. Niżej jego godło - orzeł biały, który pod łapą ma znak mennicy MW i rozdziela rok emisji 2012 na dwie części. U dołu nominał "zł 2 zł".
2 zł 2012 - Polskie okręty: Lekki krążownik „Dragon” 2 zł 2012 - Polskie okręty: Lekki krążownik „Dragon” 2
Obecnie brak na stanie
6,50 zł
Na rewersie krążownik ORP Dragon wraz z napisami "LEKKI KRĄŻOWNIK DRAGON" umieszczonymi na wodzie. Na awersie orzeł biały mający po pazurami stylizowane oznaczenie mennicy MW. Dzieli on rok emisji monety 2012 na dwie części. Pod ptakiem nominał "zł 2 zł", nad nim nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA.
2 zł 2012 - Polskie okręty: Niszczyciel „Piorun” 2 zł 2012 - Polskie okręty: Niszczyciel „Piorun” 2
Obecnie brak na stanie
Okolicznościowe 2 zł

2 zł 2012 - Polskie okręty: Niszczyciel „Piorun”

PL1_2012y844
7,50 zł
Na rewersie widnieje okręt ORP "Piorun" z widokiem od dziobu. Nad nim napis NISZCZYCIEL "PIORUN". Na awersie w centralnej jego części orzeł biały godło Polski. Ma pod łapą znak mennicy MW i dzieli rok 2011 na dwie części. Nad nim pełna nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod ptakiem nominał "zł 2 zł".
Pokazuje 1-8 of 8 produkt(ów)
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.