Mało kto wie, że flaga Unii Europejskiej została również uznana flagą kontynentu Europa. Jej prosty wygląd jest nam dobrze znany, nie każdy jednak do końca zna jej historię. W 2015 roku obchodzono 30-lecie jej istnienia i z tej okazji państwa strefy euro wyemitowały wspólnie okolicznościowe monety 2 euro.

Skąd pomysł na wygląd flagi Unii Europejskiej?

Flaga Unii Europejskiej charakteryzuje się 12 złotymi gwiazdami na granatowym tle. Dzięki prostemu projektowi bardzo łatwo zapamiętać jej wygląd, a także umieścić w różnych miejscach tak by wyglądało to estetycznie. Jak to się jednak stało, że w ogóle prezentuje się w taki sposób?

Unia Europejska wywodzi się ze Wspólnoty Europejskiej, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 1958 roku. Przemianowanie na Unię Europejską wraz z innymi zmianami miało miejsce na podstawie traktatu z Maastricht z 7 lutego 1992 roku. Pierwsze pomysły co do wspólnej flagi pojawiały się już w czasach Wspólnoty i w latach 1950-1955 do specjalnie utworzonego komitetu Rady Europy spływały różne jej projekty. Spłynęło ich około 100 z czego autorem 2 był Arsène Heitz. Był to francuski rysownik, pracownik służby pocztowej w radzie europejskiej. Przedstawił propozycję, na której znalazło się 15 gwiazd na granatowym tle. Na ostatecznie zatwierdzonej kompozycji znalazło się 12 złotych gwiazd w okręgu na granatowym tle. 8 grudnia 1955 roku Komitet Ministrów przyjął taki projekt jako oficjalną flagę Wspólnoty Europejskiej. Projekt Arsène został dopracowany przez Paula Michela Gabriela Lévy'ego

Kontrowersją wokół projketu było to, że zawierał wyraźne nawiązania do wizerunków chrześcijańskiej Matki Boskiej. Projekt miał być neutralny religijnie i światopoglądowo by każdy niezależnie od wyznania czy przekonań mógł utożsamiać się z europejską flagą. Arsène Heitz zaprzeczał by to było jego inspiracją, jednak na łożu śmierci potwierdził wszelkie domysły. Europejska flaga powstała na podstawie jej opisu z fragmentu Apokalipsy świętego Jana.

Jak wyglądają okolicznościowe monety 2 euro 2015 w temacie 30-lecie flagi UE?

Wydania wspólne okolicznościowych monet 2 euro charakteryzuje to, że zarówno rewers i awers są takie same. Tylko napisy są w językach odpowiednich dla kraju, który wydaje monetę. Zwykle w okolicznościowych monetach w tematach pojedynczych strony narodowe są wybierane przez odpowiednie państwo, a druga strona jest zawsze identyczna i widać na nich kontury Europy z lotu ptaka. Monety okolicznościowe euro zawsze mają nominał 2 euro.

Na stronach narodowych przedstawiona jest grafika symbolicznych ludzi naokoło flagi Unii Europejskiej. W górnej części nazwa odpowiedniego państwa w jego języku i lata 1985-2015. 2 euro 2015 30-lecie istnienia flagi europejskiej wyemitowało 19 krajów ze strefy euro. To obecnie ostatnia seria wyemitowana wspólnie.

Państwa, które wyemitowały 2 euro 2015 flaga Unii Europejskiej

Strona narodowa monety 30 lat flagi UE przykład Litwa

Strona wspólna monety 30 lat flagi UE - wszystkie okolicznościowe są identyczne

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.