Flaga Unii Europejskiej charakteryzuje się 12 złotymi gwiazdami na granatowym tle. Dzięki prostemu projektowi bardzo łatwo zapamiętać jej wygląd, a także umieścić w różnych miejscach tak by wyglądało to estetycznie. Jak to się jednak stało, że w ogóle prezentuje się w taki sposób?
Unia Europejska wywodzi się ze Wspólnoty Europejskiej, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 1958 roku. Przemianowanie na Unię Europejską wraz z innymi zmianami miało miejsce na podstawie traktatu z Maastricht z 7 lutego 1992 roku. Pierwsze pomysły co do wspólnej flagi pojawiały się już w czasach Wspólnoty i w latach 1950-1955 do specjalnie utworzonego komitetu Rady Europy spływały różne jej projekty. Spłynęło ich około 100 z czego autorem 2 był Arsène Heitz. Był to francuski rysownik, pracownik służby pocztowej w radzie europejskiej. Przedstawił propozycję, na której znalazło się 15 gwiazd na granatowym tle. Na ostatecznie zatwierdzonej kompozycji znalazło się 12 złotych gwiazd w okręgu na granatowym tle. 8 grudnia 1955 roku Komitet Ministrów przyjął taki projekt jako oficjalną flagę Wspólnoty Europejskiej. Projekt Arsène został dopracowany przez Paula Michela Gabriela Lévy'ego
Kontrowersją wokół projketu było to, że zawierał wyraźne nawiązania do wizerunków chrześcijańskiej Matki Boskiej. Projekt miał być neutralny religijnie i światopoglądowo by każdy niezależnie od wyznania czy przekonań mógł utożsamiać się z europejską flagą. Arsène Heitz zaprzeczał by to było jego inspiracją, jednak na łożu śmierci potwierdził wszelkie domysły. Europejska flaga powstała na podstawie jej opisu z fragmentu Apokalipsy świętego Jana.