Okolicznościowe monety euro po raz pierwszy pojawiły się w 2004 roku pomimo tego, że fizyczne pieniądze tej waluty wprowadzono już w 2002 roku. Na kolejny ważny krok czekano kolejne kilka lat. W 2007 roku różne państwa strefy euro wyemitowały po raz pierwszy taką samą monetę.

Czym jest Traktat Rzymski?

Traktat Rzymski to nazwa odrobinę myląca. W rzeczywistości odnosi się nie do jednego, a dwóch dokumentów. Pomimo upływu lat dalej są one jednymi z najważniejszych pism w historii Europy. Ich nazwa pochodzi od Rzymu – miejsca, w którym zostały podpisane. Odbyło się to 25 marca 1957 roku, a zawarte w nich zapisy weszły w życie 1 stycznia 1958 roku. Podpisane były przez przedstawicieli takich państw jak Francja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg.

Pierwszy był to Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i dał podwaliny do zbudowania obecnej Unii Europejskiej. Był ważny do 1993 roku, kiedy zmodyfikowane zapisy oraz nowe pomysły zakończyły się Traktatem z Maastricht czyli Traktatem o Unii Europejskiej, a jeszcze później Traktatem Lizbońskim o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dokument o EWG opisywał zasady współpracy zachodnich państw europejskich gospodarczo, który ostatecznie wpłynął tez pozytywnie na integrację europejską. Pomógł w utworzeniu unii celnej, obniżeniu ceł, jednolitego rynku usług, pracy i towarów. Drugi dokument spowodował powstanie EURATOM-u czyli Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Porozumienia mającego na celu bezpieczeństwo i współprace w kwestiach atomistyki i energii jądrowej. 

Jak wygląda pierwsza wspólna emisja okolicznościowych monet euro?

W 50 rocznicę podpisania porozumień wszystkie kraje strefy walutowej euro wyemitowały wspólnie monety okolicznościowe. Awersy i rewersy są identyczne, jednak różnią się oznaczeniem państwa emitującego i nazwą tematu oraz napisu Europa zapisaną w jego języku. Na każdej monecie widnieje grafika nawiązująca do dokumentu podpisanego przez 6 państw założycieli, na tle kompozycji przypominającej bruk na Piazza del Campidoglio w Rzymie. Przy otoku 12 gwiazdek związanych z flagą Unii Europejskiej. Autorem koncepcji jest Narodowy Bank Słowenii. Co ciekawe propozycje przedstawiły również państwa takie jak Dania czy Wielka Brytania nie należące do strefy euro. Okolicznościowe w 2 euro w temacie 50. rocznica podpisania Traktatu Rzymskiego wydało 13 państw – wszystkie, które w tamtym czasie należały do wspólnej unii monetarnej.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.