Seria monet "Odkryj Polskę" została zainicjowana przez Narodowy Bank Polski w 2014 roku, jako kolekcja okolicznościowych monet o nominale 5 złotych. Celem serii jest upamiętnienie i promowanie ważnych miejsc, rocznic oraz wydarzeń związanych z polską kulturą, historią, nauką i tradycją. Pierwsza moneta z tej serii została wydana 22 maja 2014 roku, upamiętniając 25-lecie wolnych wyborów w Polsce. Każda moneta w serii jest w standardzie 5-złotowym. Monety te są pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce i mają na celu popularyzację wiedzy o polskich zabytkach, zachęcając do ich odwiedzania oraz doceniania ich wartości kulturowej i historycznej. Najnowsza moneta w serii jest poświęcona Opactwu Benedyktynów w Tyńcu, jednym z najważniejszych miejsc kulturowych i historycznych w Polsce.

Czym jest seria monet Odkryj Polskę?

Seria monet "Odkryj Polskę" to kolekcja monet okolicznościowych o nominale 5 złotych, emitowana przez Narodowy Bank Polski od 2014 roku. Celem serii jest promowanie ważnych dla Polski miejsc, rocznic i wydarzeń związanych z kulturą, historią, nauką oraz tradycją kraju. Pierwsza moneta z tej serii została wyemitowana 22 maja 2014 roku, upamiętniając 25-lecie wolnych wyborów w Polsce.

Monety z tej serii są bimetaliczne, wykonane z miedzioniklu i brązalu, mają średnicę 24 mm i ważą 6,54 g. Odpowiadają nominałem oraz wyglądem obiegowym monetom 5-złotowym. Są również polskim środkiem płatniczym

Seria "Odkryj Polskę" ma na celu nie tylko popularyzację wiedzy o polskich zabytkach, ale także zachęcenie do ich odwiedzania i docenienia ich wartości kulturowej i historycznej. Najnowsza moneta z tej kolekcji związana jest z miejscowością Tyniec i znajdującym się w niej opactwem benedyktyńskim.

Jakie znaczenie dla Polski ma Opactwo Benedyktynów w Tyńcu?

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, założone około 1044 roku przez Kazimierza I Odnowiciela, jest najstarszym istniejącym klasztorem męskim w Polsce. Położone nad Wisłą w południowo-zachodniej części Krakowa, odgrywało ważną rolę w odbudowie państwa polskiego po najeździe czeskim i buncie pogańskim. Pierwszym opatem był Aaron z Cluny, który pełnił także funkcję biskupa krakowskiego.

Opactwo to jest przedstawieniem architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej, posiadającym liczne zabytki, takie jak kościół św. Piotra i św. Pawła, romańskie fundamenty, gotyckie krużganki i barokowe stalle. W kościele znajdują się również unikalne malowidła i rzeźby.

W ciągu swojej historii opactwo było wielokrotnie niszczone i odbudowywane. W 1259 roku zniszczyli je Tatarzy, a podczas potopu szwedzkiego klasztor został splądrowany. W XVIII wieku, w czasie konfederacji barskiej, opactwo pełniło funkcję twierdzy. W 1816 roku, władze austriackie zlikwidowały klasztor, a budynki zostały zniszczone przez pożar w 1831 roku. Benedyktyni powrócili do Tyńca w 1939 roku i od tego czasu prowadzą prace rekonstrukcyjne, które zakończyły się w 2008 roku.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu ma ogromne znaczenie dla kultury i historii Polski. Jest nie tylko miejscem modlitwy i kontemplacji, ale także ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym, gdzie prowadzone są liczne wydawnictwa, rekolekcje i warsztaty. Klasztor jest również atrakcją turystyczną, przyciągającą zwiedzających swoją bogatą historią i architekturą.

Jak wygląda moneta okolicznościowa Opactwo Benedyktynów w Tyńcu?

Narodowy Bank Polski ogłosił emisję nowej monety okolicznościowej "Odkryj Polskę – Opactwo Benedyktynów w Tyńcu", która wejdzie do obiegu 22 maja 2024 roku. Moneta ta jest o nominale 5 złotych. Stanowi część popularnej serii „Odkryj Polskę”, mającej na celu upamiętnienie istotnych miejsc i wydarzeń z historii naszego kraju.

Moneta wykonana jest z bimetalicznych materiałów: pierścień z miedzioniklu (MN 25) oraz rdzeń z brązalu (CuAl6Ni2). Ma średnicę 24 mm, masę 6,54 g i została wybita w standardzie zwykłym, z nakładem do 1 miliona sztuk. Brzeg monety jest nieregularnie moletowany, z napisem "NBP" powtórzonym osiem razy, przy czym co drugi napis jest odwrócony o 180 stopni i rozdzielony gwiazdkami.

Na awersie monety znajduje się wizerunek orła, który jest ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis "Rzeczpospolita Polska", nominał 5 złotych oraz rok emisji 2024. Dodatkowo znajduje się tam znak mennicy MW.

Rewers monety przedstawia wizerunek kościoła opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu, wraz z napisem "Opactwo Benedyktynów w Tyńcu". Projektantem rewersu jest Paweł Pietras, a awers zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Moneta okolicznościowa 5 złotych z serii Odkryj Polskę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - rewers

Moneta okolicznościowa 5 złotych z serii Odkryj Polskę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - rewers

Moneta okolicznościowa 5 złotych z serii Odkryj Polskę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - awers

Moneta okolicznościowa 5 złotych z serii Odkryj Polskę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - awers

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.