Grudniowe monety Narodowego Banku Polskiego poświęcone zostały trzem grupom ludzi: straży pożarnej, ofiarom stanu wojennego oraz pracownikom ochrony zdrowia. Wszystkie wydane w wersji lustrzanej. Dodatkowo wyemitowana została kolejna moneta z serii „Skarby Stanisława Augusta.

Jak wygląda kolejna moneta z serii Skarby Stanisława Augusta?

„Michał Korybut Wiśniowiecki” to temat kolejnej monety z serii „Skarby Stanisława Augusta”. Wiśniowiecki był królem Polski i Wielkim Księciem Litewskim w latach 1669–1673 nazywanym Michałem I. Pomimo małych szans na objęcie tronu, gdyż faworytami byli kandydaci zagraniczni, ostatecznie na nim zasiadł. Duży wpływ miała na to wydana przez Andrzeja Olszowskiego broszura zatytułowana „Ocena kandydatów do berła polskiego”. W niej autor przedstawił kontrkandydatów Wiśniowieckiego w negatywny sposób. Same rządy Michała nie zostały zapamiętane dobrze. 

Rewers monety poświęconej królowi zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska, natomiast awers i napisy na nim Robert Kotowicz. Została wydana w 2 wersjach, data emisji 2 grudnia 2021 roku. Ta o nominale 500 złotych stworzona jest ze złota próby 999,9. Stempel zwykły, nakład do 600 sztuk, średnica 45 mm, a waga 62,2 g. Druga wersja jest ze srebra próby 999 i ma identyczne wymiary oraz wagę. Nakład do 5 000 sztuk. Same projekty są identyczne. Na rewersie widnieje profil Wiśniowieckiego, nad nim napis „MICHAEL KORYBUTH.”  Pod wizerunkiem „I.I. REICHEL *F*”. Na awersie przy brzegu od lewej strony w górę biegnie nazwa państwa emitującego „RZECZYPOSPOLITA POLSKA”, następnie nominał „50 zł” lub „500 zł”. W części dolnej rok emisji „2021”. Między „20” i „21” godło czyli orzeł biały. Motywem głównym jest napis „EX STIRPE VISNIOVIECIA, JAGELLONIBUS AGNATA HIEREMIA HEROIS, ET GRISELIDIS ZAMOYSCIA FILIUS, PRATER SPEM, ET VOTA PROPRIA, ELECTUS IN REGEM A.D. 1669. D. 19. JUN: BREVIBUS REGNI CURIS, AC INVIDORUM ODIIS SUB= TRACTUS, OB: LEOPOLI A.D. 1673. AT: 34. REG”. Projekty z serii zostały stworzone na bazie medalionów powstałych w latach 1791-1798 w mennicy warszawskiej.

Moneta Pamięci ofiar stanu wojennego

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju. Jego ogłoszenie przez ówczesnego generała armii Wojciecha Jaruzelskiego należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych nagrań w historii naszego kraju. Samo wydarzenie było pokłosiem narastających w kraju strajków i niezadowolenia obywateli. Już od północy rozpoczęły się pierwsze aresztowania wytypowanych wcześniej działaczy i osób, które komunistyczne władze uznały za zagrożenie. Kolejne dni naznaczone były walkami z milicją i wojskiem oraz strajkami. Wiele osób było rannych, a 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek” w Katowicach ZOMO zamordowało 9 górników (7 na miejscu, 2 zmarło w wyniku ran). Tego samego dnia w Gdańsku odbył się protest, w którym brało udział ponad 100 000 osób. Kolejnego dnia w wyniku starć wiele osób zostało rannych, a jedna zmarła w wyniku poniesionych obrażeń. Już w pierwszym tygodniu stanu wojennego internowano 5 tysięcy osób, a łącznie w czasie jego trwania do 22 lipca 1983 roku 10 tysięcy osób.

Moneta kolekcjonerska o tytule „Pamięci ofiar stanu wojennego”, będzie wydana 9 grudnia 2021 roku. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk, nominał to 10 złotych. Została stworzona ze srebra próby 925. Stempel lustrzany, boki gładkie, a wymiary to 28,20 x 28,20 mm ponieważ jej kształtem jest kwadrat. Masa wynosi 14,14 g. Na awersie widnieje orzeł, nominał, nazwa państwa emitującego czyli Rzeczpospolita Polska, rok emisji. Głównym motywem są wizerunki najmłodszych ofiar: 17-letniego Emila Barchańskiego, 19-letniego Grzegorza Przemyka i 20-letniego Antoniego Browarczyka. Na rewersie lista 56 imion i nazwisk osób, które straciły życie. Są to osoby, których śmierć w wyniku działań można było potwierdzić. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że było ich więcej. Dodatkowo świeca w oknie, krzyż, napis „PAMIECI OFIAR STANU WOJENNEGO” i oznaczenie projektanta „R” Roberta Kotowicza.

Moneta dedykowana OSP

Ochotnicza straż pożarna to formacja ciesząca się w naszym kraju sporym uznaniem. Wielokrotnie wykonuje zadania, które mogłyby skończyć się tragicznie, ponieważ państwowa straż pożarna mogłaby nie zdążyć przybyć odpowiednio szybko. Zajmuje się nie tylko gaszeniem pożarów, ale i zabezpieczaniem wypadków, często również pierwszą pomocą. Dzięki temu, że samych takich formacji jest sporo często mogą dotrzeć na miejsce zdarzeń, które są odległe od najbliższych stacji pogotowia ratunkowego. Ich rolą jest również realizacja mniej poważnych zgłoszeń, dzięki czemu nie jest na to tracony czas bardziej wyspecjalizowanych jednostek. Często prowadzą też zajęcia edukacyjne w zakresie pożarnictwa, pierwszej pomocy oraz zabezpieczają lokalne wydarzenia kulturalne.

Jednostka ta została uhonorowana kolekcjonerską monetą w stulecie swojego istnienia. Srebrne monety próby 925/1000 ze stemplem lustrzanym i gładkim bokiem, zostaną wyemitowane 6 grudnia 2021 w nakładzie do 12 000 sztuk. Ich waga to 14,14 g, a średnica 32,00 mm.

Moneta w temacie ochrony zdrowia w pandemii

Ostatnia z grudniowych monet to ukłon w stronę pracowników ochrony zdrowia, którzy z wielkim poświęceniem walczą z pandemią COVID-19. Ich praca wiąże się z dużym ryzykiem oraz odpowiedzialnością. Zwłaszcza z początku gdy brakowało podstawowych środków ochrony indywidualnej, miejsc w placówkach, a wiedza o wirusie była mniejsza oraz nie było szczepionek. Codziennie otrzymujemy nowe informacje, pojawiają się kolejne warianty, a pracownicy medyczni są na nie szczególnie narażeni. Ryzykują nie tylko swoim zdrowiem i życiem, ale również swoich bliskich. Na awersie dedykowanej im monety od lewej orzeł, pod nim nominał „10 zł”, następnie pionowy napis oznaczający emitenta „RZECZPOSPOLITA POLSKA” w ten sam sposób rok emisji „2021. Po prawej grafika symbolizująca wspinającego się po drabinie strażaka. Na rewersie od lewej z dołu przy otoku biegnie napis „100-LECIE POWSTANIA ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP”. Głównym motywem są sylwetki strażaków walczących z pożarem oraz logo OSP. 

Dedykowane im monety kolekcjonerskie zostały wykonane w srebrze próby 925/1000 drukiem UV, stempel lustrzany. Na awersie centralnie umieszczony został orzeł, nad nim nazwa państwa emitującego "RZECZPOSPOLITA POLSKA”, pod nim rok emisji „2021”. Na rewersie głównym motywem są dłonie 2 osób. U góry napis "DZIĘKUJEMY SŁUŻBIE ZDROWIA”, pod dłońmi szarfa w kolorach biało-czerwonych, a niżej napis "ZA POŚWIĘCENIE W CZASIE PANDEMII COVID 19”. Data emisji to 15 grudnia 2021, nakład do 10 000 sztuk, waga 14,14 g, średnica 32,00 mm. 

Jeśli nie możesz doczekać się grudniowej emisji NBP możesz również zainteresować się monetami wydanymi już wcześniej. Przepiękne okolicznościowe i kolekcjonerskie monety polskie mogą stanowić świetne uzupełnienie kolekcji.

Rewers 500-złotowej monety poświęconej Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu

Rewers 500-złotowej monety poświęconej Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu

Awers 500-złotowej monety poświęconej Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu

Awers 500-złotowej monety poświęconej Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu

Awers monety 10-złotowej dedykowanej ofiarom stanu wojennego

Awers monety 10-złotowej dedykowanej ofiarom stanu wojennego

Rewers monety 10-złotowej dedykowanej ofiarom stanu wojennego

Rewers monety 10-złotowej dedykowanej ofiarom stanu wojennego

Rewers 10-złotowej monety poświęconej Ochotniczej Straży Pożarnej

Rewers monety 10-złotowej dedykowanej praconikom ochrony zdrowia

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.