W serii Skarby Stanisława Augusta emitowane są monety kolekcjonerskie o wartości 50 i 500 złotych polskich. Emitowane są przez Narodowy Bank Polski od 2013 roku. Pierwszą monetą serii była ta dotycząca króla Bolesława Chrobrego. Monetami poświęconymi Bolesławowi można cieszyć oko od 12 marca 2013 roku.

Seria monet kolekcjonerskich Skarby Stanisława Augusta Poniatowskiego

Pod koniec XVIII wieku na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego w warszawskiej mennicy zaczęto tworzyć niezwykłą serię medalierską. Miała ona przedstawiać królów Polski. Projektantami tych małych dzieł sztuki byli Jan Filip Holzhaeusser oraz Jan Jakub Reichel. Inspiracją do wizerunków ukazanych na odznakach były obrazy ręki Marcella Bacciarellego. Stworzył on w latach 1768–1771 serię 22 portretów polskich władców. Wersja medalierska Stanisława Augusta została wzbogacona o jeszcze jedno oblicze. Uświetniono ją wizerunkiem Stanisława Leszczyńskiego, prawdopodobnie na bazie dzieła sztuki Jana Bogumiła Plerscha.

Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Stanisław Leszczyński urodził się 20 października 1677 roku we Lwowie. Jego ojcem był Rafał Leszczyński, który był podskarbim wielkim koronnym. To pozwoliło na dobrą edukację Stanisława i poskutkowało tym, że już w latach 1696-1697 został marszałkiem sejmiku przedkonowkacyjnego dwóch województw. Jego kariera rozwinęła się po śmierci ojca i piął się po szczeblach politycznej kariery. Po detronizacji Augusta II Mocnego został wybrany kandydatem na króla Polski i ostatecznie objął to stanowisko.

Był władcą Polski dwukrotnie. W latach 1704–1709 oraz w 1733–1736. Zmarł 23 lutego 1766 roku w Lunéville we Francji mając ponad 88 lat. Dożył sędziwego wieku, zwłaszcza patrząc na średnią życia w tamtym czasie. Śmierć jednak nie była lekka. Stracił życie na skutek poparzeń, których doznał gdy jego szaty zajęły się ogniem z kominka. Został pochowany w miejscowości Nancy, jednak ostatecznie jego szczątki po wielu perturbacjach trafiły do krypty Batorego, a później Zygmuntowskiej na Wawelu.

Kolejna odsłona skarbów Stanisława - monety 50 zł i 500 zł upamiętniające Stanisława Leszczyńskiego

Seria monet Narodowego Banku Polskiego na bazie medali Stanisława Augusta została wzbogacona do 24 wizerunków. Dodatkowy będzie przedstawiać Stanisława Augusta. Jego projekt jest jeszcze w przygotowaniu. Jednak już dziś możemy zobaczyć złote monety i srebrne, a raczej ich projekt, których emisja planowana jest na 26 stycznia 2023 roku. Srebrna moneta została wykonana z próby Ag 999 stemplem zwykłym. Ma średnicę 45 mm i masę 62,20 g. Planowany nakład do 6000 egzemplarzy. Na obrzeżu monet umieszczono napis SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * STANISŁAW LESZCZYŃSKI *.

Na awersie centralnie znajduje się tekst z rewersu medalu króla polski Stanisława Leszczyńskiego. Powyżej półkoliście oznaczenie emitenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz nominału 50 zł. Poniżej godło orzeł biały w koronie, który rozdziela rok emisji 2023 na dwie części. Na rewersie ukazany został król Stanisław prawdopodobnie na bazie portretu wspomnianego wcześniej. Nad nim półkoliście go podpisano: "STANISLAUS I. LESZCZYNIUS". Planowana cena w dniu emisji to 850 złotych.

Złote monety Stanisława nie różnią się samym projektem. Który jest autorstwa Anny Wątróbskiej-Wdowiarskiej i Roberta Kotowicza. Waga i masa oraz stempel również są identyczne jak w srebrnych. Wykonano je jednak ze złota próby Au 999,9, a nie srebra. Planowana cena emisyjna 500 zł skarby Stanisława - Stanisław Leszczyński to 20 000 złotych.

Seria Skarby Stanisława, a cykl monet Poczet Królów Polskich

Na serię z monetami na bazie medali Stanisława Augusta kolekcjonerzy czekają zwykle z niecierpliwością. Prawdopodobnie i tym razem będzie podobnie. Dlatego aby cieszyć się monetami poświęconymi polskim władcom trzeba się często postarać. Obie monety NBP będzie można kupić od 26 stycznia 2023 roku. Nie wiadomo kiedy seria monet Skarby Stanisława Augusta dokładnie się zakończy. Wiemy na razie tyle, że ostatnia moneta w niej ma ukazywać portret Stanisława Augusta Poniatowskiego - będą jak obrazy autorstwa serię kończyły wizerunkiem Augusta.

Jednak w oczekiwaniu na wspominane monety, warto wrócić do serii kolekcjonerskich i okolicznościowych "Poczet królów i książąt polskich". Wydawana była jeszcze przed denominacją już od 1979 roku i otwierał ją temat Mieszka I. Dzięki temu, że znajdziemy tam monety również w wariancie obiegowym, ta seria może być przystępniejsza dla wielu osób ze względu na cenę. W serii znalazł się również opisywany wyżej władca Stanisław Leszczyński, a zamykały ją w 2005 monety z wizerunkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Rewers srebrnej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Rewers srebrnej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Awers srebrnej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Awers srebrnej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Rewers złotej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Rewers złotej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Awers złotej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Awers złotej monety Skarby Stanisława Augusta - Stanisław Leszczyński

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.