Inflacja jest zjawiskiem, w którym rosną ceny produktów i usług a spada wartość pieniądza. Może mieć wiele przyczyn i zazwyczaj występują one równocześnie w mniejszej lub większej skali. Do najpowszechniejszych powodów inflacji należą nad normatywny dodruk pieniądza, zbyt duże wydatki w budżecie państwa w porównaniu do wpływów, nieracjonalna gospodarka finansowa, zwiększone koszty produkcyjne – na przykład wynikające ze wzrostu cen ropy i innych paliw. To sprawia, że wiele osób zastanawia się nad finansowym zabezpieczaniem swojej przyszłości.

Inflacja i sposoby na inwestowanie

Efekty obecnej sytuacji w Polsce nie można zrzucić tylko na pandemię i wojnę w Ukrainie, ponieważ jeszcze przed epidemią wskaźnik inflacyjny był za wysoki i wynosił w lutym 2020 roku – 4,7%. Nasze pieniądze coraz szybciej tracą na wartości, dlatego trzymanie gotówki będzie powodowało utratę jej wartości. Lokaty też nie zawsze są wystarczająco dobrze oprocentowane, aby były opłacalne lub chociażby na granicy opłacalności. Z tego powodu wiele osób, które nawet nie myślało o obracaniu swoimi oszczędnościami zaczęło się nad tym zastanawiać.

Część osób inwestuje w nieruchomości, kryptowaluty, NFT, a inni w drogie zegarki czy inne dobra luksusowe. Są również osoby, które próbują szczęścia na giełdzie. Każdy z tych tematów wymaga jednak sporej wiedzy. Dość popularne jest inwestowanie w monety bulionowe – bez większego problemu można prześledzić jak zmieniał się rynek srebra i złota przez lata. Nieco trudniejsze, ale na pewno bardziej ekscytujące jest lokowanie kapitału w monetach okolicznościowych i monetach kolekcjonerskich np. srebrnych.

Polskie monety okolicznościowe III RP

Monety okolicznościowe polskie są wydawane w standardzie obiegowym, ale ze specjalnymi grafikami i w zwykle dużo mniejszym nakładzie. Jeszcze całkiem niedawno były to głównie monety 2-złotowe Nordic Gold, obecnie monety 5-złotowe z brązalu i miedzioniklu. Ich cena emisyjna jest taka sama jak nominalna dlatego może sobie na nie pozwolić prawie każdy. Kupione i utrzymane w stanie menniczym prawdopodobnie nie zyskają ogromnie na wartości, ale na pewno się na nich nie straci z tego powodu, że można nimi płacić jak zwykłymi pieniędzmi obiegowymi. 

Wiele osób nie wie, nie chce lub nie może kupić monet okolicznościowych. Powodów może być wiele. Jedni wolą wydać odrobinę więcej za pomocą kilku kliknięć myszki na aukcji lub w sklepach internetowych z powodu wygody. Inni się zapomnieli i przegapili swoją szansę. Niektórzy zaczęli po prostu kolekcjonować monety dużo później niż były one emitowane. Nie ma co liczyć na duży zarobek posiadając kilka nowych monet okolicznościowych. Jednak mając ich więcej można już na tym zarobić całkiem sporo.

Co wpływa na wartość monet okolicznościowych?

Kolejną kwestią jest to, że monety okolicznościowe też mogą być poszukiwane. Zwłaszcza te w stanach menniczych. Ponownie wynika to na przykład z faktu, że ludzie zaczęli interesować się numizmatyką w odmiennym czasie. Różne monety były emitowane w różnych nakładach. Im mniejsza ilość wyemitowanych, tym prawdopodobnie większa ich wartość. Monety okolicznościowe często wydawane są w seriach. Niektóre takie jak seria „Zwierzęta świata” są kontynuacją jeszcze z czasów PRL! Cała seria monet może być ciekawym kąskiem dla niejednego kolekcjonera. Niektóre rozpoczęły się dość niedawno, dlatego nietrudno będzie znaleźć wszystkie egzemplarze.

Inwestowanie w monety okolicznościowe może być świetną metodą dla osób, które chcą kupić ich większy nakład lub tych, które dopiero rozpoczynają przygodę z numizmatyką i chcą obeznać się z tym światem. Ryzyko jest dość niewielkie, a nigdy nie wiadomo czy wartość monety nagle mocno nie wzrośnie. Nie wiadomo ile będzie ich na rynku za jakiś czas albo czy nie pojawi się trend, który spowoduje na nie popyt. Dodatkowo jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy to zajmując się takimi egzemplarzami można nauczyć się pojęć, wyceniania monet i wszelkich zależności jakie wpływają na cenę monet.

Powyższy wpis jest pierwszym w tematyce inwestowania w monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Wiele aspektów się z sobą łączy i będzie rozwijane w kolejnych artykułach.

Artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a jedynie subiektywną opinią autorki.

Rewers monety 2-złotowej z serii "Zwierzęta świata" z 1995 roku w temacie Sum

Rewers monety 2-złotowej z serii "Zwierzęta świata" z 1995 roku w temacie Sum

Awers monety 2-złotowej z serii "Zwierzęta świata" z 1995 roku w temacie Sum

Awers monety 2-złotowej z serii "Zwierzęta świata" z 1995 roku w temacie Sum

Rewers monety 5-złotowej z serii "Odkryj Polskę" z 2021 roku w temacie Zamek Książ w Wałbrzychu

Rewers monety 5-złotowej z serii "Odkryj Polskę" z 2021 roku w temacie Księży Młyn w Łodzi

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.