Kolejną kwestią jest to, że monety okolicznościowe też mogą być poszukiwane. Zwłaszcza te w stanach menniczych. Ponownie wynika to na przykład z faktu, że ludzie zaczęli interesować się numizmatyką w odmiennym czasie. Różne monety były emitowane w różnych nakładach. Im mniejsza ilość wyemitowanych, tym prawdopodobnie większa ich wartość. Monety okolicznościowe często wydawane są w seriach. Niektóre takie jak seria „Zwierzęta świata” są kontynuacją jeszcze z czasów PRL! Cała seria monet może być ciekawym kąskiem dla niejednego kolekcjonera. Niektóre rozpoczęły się dość niedawno, dlatego nietrudno będzie znaleźć wszystkie egzemplarze.
Inwestowanie w monety okolicznościowe może być świetną metodą dla osób, które chcą kupić ich większy nakład lub tych, które dopiero rozpoczynają przygodę z numizmatyką i chcą obeznać się z tym światem. Ryzyko jest dość niewielkie, a nigdy nie wiadomo czy wartość monety nagle mocno nie wzrośnie. Nie wiadomo ile będzie ich na rynku za jakiś czas albo czy nie pojawi się trend, który spowoduje na nie popyt. Dodatkowo jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy to zajmując się takimi egzemplarzami można nauczyć się pojęć, wyceniania monet i wszelkich zależności jakie wpływają na cenę monet.
Powyższy wpis jest pierwszym w tematyce inwestowania w monety okolicznościowe i kolekcjonerskie. Wiele aspektów się z sobą łączy i będzie rozwijane w kolejnych artykułach.