W 100. rocznicę utworzenia Banku Polskiego SA, Narodowy Bank Polski wyemitował limitowaną edycję srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł. Moneta, wyprodukowana przez Mennicę Polską SA na zlecenie NBP, wyróżnia się wysokim reliefem i lustrzanym stemplem. Projekt autorstwa Dominiki Karpińskiej-Kopiec prezentuje na awersie przedwojenną elewację budynku Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej w Warszawie. Rewers zaś ukazuje wizerunek Stanisława Karpińskiego, pierwszego prezesa banku, na tle portalu głównej sali operacyjnej. Moneta o średnicy 32 mm i wadze 31,10 g została wybita w srebrze próby 999 na 1000 z nakładem ograniczonym do 11 000 sztuk. Data wydania monety kolekcjonerskiej to 11 kwietnia 2024 roku.
Skąd postać Karpińskiego na monecie? Stanisław Karpiński urodził się 23 października 1870 roku. Pełnił funkcję pierwszego prezesa Banku Polskiego SA. Objął to stanowisko na pięcioletnią kadencję począwszy od 29 marca 1924 roku. Swoją działalność na tym stanowisku zainaugurował 28 kwietnia 1924 roku, kiedy to oficjalnie rozpoczął działalność Bank Polski Spółka Akcyjna. Karpiński był jedną z kluczowych postaci w procesie reformy skarbowo-walutowej przeprowadzonej przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego.
Karpiński był również zaangażowany w liczne inicjatywy związane z polskim sektorem bankowym, m.in. jako dyrektor Banku Towarzystw Spółdzielczych, prezes Związku Banków w Polsce oraz członek Komitetu Giełdowego. Jego prezesura w Banku Polskim SA zakończyła się w 1929 roku, po czym odszedł z banku oraz zakończył swoją karierę zawodową.
Narodowy Bank Polski emitując monety kolekcjonerskie, ma na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń i postaci historycznych, jednocześnie rozwijając zainteresowanie polską kulturą, nauką i tradycją. Monety te, wykonane z wysokiej jakości materiałów i z dbałością o szczegóły, stanowią nie tylko cenny element kolekcji numizmatycznych, ale również świadectwo ważnych momentów w historii Polski.