Łotwa należy do wspólnej unii monetarnej od 1 stycznia 2014 roku. Przyjęcie euro jako oficjalnej waluty było jednym z kluczowych kroków w procesie integracji Łotwy z Unią Europejską. Decyzja o przystąpieniu do strefy euro została podjęta w 2013 roku. Państwo musiało spełnić określone kryteria ustalone w Traktacie z Maastricht.

Łotwa w strefie euro

Pełna nazwa Łotwy brzmi Republika Łotewska. Jest to państwo leżące w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Estonią na północy, Rosją na wschodzie, Białorusią na południu oraz Litwą na południowym zachodzie. Stolicą Łotwy jest Ryga, największe miasto kraju i ważne centrum kulturalne oraz gospodarcze regionu bałtyckiego.

Przejście na euro miało wiele korzyści dla Łotwy. Ułatwiło współpracę handlową z innymi krajami strefy euro, eliminując konieczność wymiany walut przy transakcjach. Wpłynęło pozytywnie również na podróżowanie i turystykę, umożliwiając bezproblemowe korzystanie z jednej waluty w różnych krajach strefy euro. Przystępując do wspólnej unii monetarnej Łotwa nabyła prawo do bicia swoich monet okolicznościowych euro.

Jakie były krainy historyczne Łotwy?

Liwonia była historycznym regionem na terenie dzisiejszej Łotwy i Estonii, kontrolowanym przez Zakon Krzyżacki i Biskupstwo Ryskie w średniowieczu. Liwonia słynęła przede wszystkim z dwóch głównych czynników: rolnictwa i dobrze rozwiniętej strategii militarnej. Pod względem rolnictwa kraina była znana z żyznych gleb i sprzyjających warunków do uprawy zbóż takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Region ten był również bogaty w pastwiska, co przyczyniało się do rozwoju hodowli zwierząt.

Kurlandia znajdowała się głównie na zachodzie kraju nad Morzem Bałtyckim. Region ten był zamieszkany przez ludność kurlandzką, która należała do grupy etnicznej Łotyszy. Region ten był znany z rokokowej i barokowej architektury, z pięknymi pałacami i dworami np. Pałac Rundāle. Kurlandzcy książęta także patronowali sztuce, co przyczyniło się do rozwoju malarstwa, rzeźby i innych dziedzin artystycznych. Kraina słynęła też z hodowli koni wysokiego gatunku, handlu morskiego a także nadmorskich ekspansji.

Terytorium Łatgalii znajdowało się głównie na wschodzie kraju. Łatgalia miała swoją unikalną kulturę, dialekt języka łotewskiego oraz specyficzną tożsamość. Obszar ten był zamieszkany głównie przez etnicznych Łotyszy, jednak różnice kulturowe i językowe oddzielały Łatgalię od innych regionów Łotwy. Obecnie Łatgalia jest uważana za region o unikalnym dziedzictwie kulturowym, z bogatą tradycją ludową, rękodziełem, muzyką i tańcem. Obszar, na którym się znajdowała obfituje również piękne krajobrazy, z jeziorami, wzgórzami i lasami.

Semigalia zlokalizowana była w południowej części dzisiejszej Łotwy. Była zamieszkana głównie przez etnicznych Łotyszy, którzy posługiwali się dialektem łotewskim charakterystycznym dla tego regionu. W przeszłości Semigalia miała znaczenie strategiczne ze względu na swoje położenie na szlaku handlowym między zachodem a wschodem Łotwy. Kraina ta posiada również wiele atrakcji turystycznych takich jak zamki, parki przyrody, muzea i tradycje ludowe.

Czym charakteryzuje się seria monet Krainy historyczne Łotwy?

Seria monet "Krainy historyczne Łotwy" jest emitowana przez Bank Łotwy - czyli centralny bank tego państwa. Wybrana tematyka ma na celu upamiętnienia i uhonorowania różnych regionów historycznych Łotwy. Seria zawiera 4 rodzaje monet, z których każda reprezentuje inny, historyczny region kraju. W latach 2016-2018 ukazały się 4 rodzaje monet poświęcone różnym krainom. Dotyczyły one Liwonii, Kurlandii, Łatgalii i Semigalii. Monety tej serii mają wspólną cechę, którą są znajdujące się na awersie herb Łotwy oraz napis "LATVIJA" (Łotwa).

Okolicznościowe monety 2 euro Łotwa mają identyczny rewers jak inne monety tego typu w strefie. Motyw z euro na stronie wspólnej ukazuje mapę Europy, na której znajdują się 15 państw członkowskich Unii Europejskiej. Są to państwa, które tworzyły strefę euro w momencie wprowadzenia waluty. Mapa jest otoczona dwunastoma gwiazdami znanymi z flagi Unii Europejskiej symbolizującymi jedność i solidarność we wspólnocie.

Herb Liwonii to srebrny gryf z mieczem w ręku skierowany w lewo na czerwonym tle. Kurlandia reprezentowana jest również przez ryfa, ale bez miecza, odwróconego w prawą stroną i z odwróceniem kolorów – mityczny stwór jest czerwony, a tło srebrne. Na herbie Łatgalii srebrny gryf z mieczem w ręku skierowany ku prawej na granatowym tle. Dla odmiany herb Semigalii ma łosia, skierowanego ku lewej. Jest on srebrny na granatowym tle.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.