Pierwszy najbardziej znany fałszerz monet to Polikrates. Był on władcą (a raczej tyranem) na wyspie Samos w latach 537-522 p.n.e. Zdarzyło się jednak, że musiał spłacić długi. Zrobił to używając do tego monet ołowianych pokrytych tylko cienką warstwą złota (zamiast z czystego złota). Ostatecznie nie wyszedł na tym dobrze, ponieważ za tak haniebny czyn został ukrzyżowany.  Zwano go „dzieckiem szczęścia”  jednak ostatecznie jego żywot zakończył się marnie.

Jak podrabiano monety w starożytności?

W starożytnym Egipcie dochodziło do podrabiania monet. Podobno sam Marek Antoniusz na wizyty u Kleopatry wybierał się ze specjalistami od pieniędzy. W Anglii produkcją monet zajmowali się wyznaczeni do tego ludzie. I niestety to właśnie wśród nich oraz duchownych znajdowała się największa grupa fałszerzy. Nie lepiej było we Francji w tamtym okresie. Procesem tym trudniły się również kobiety, a jeden z bardziej znanych przykładów dotyczy hrabiny Jean de Bologne z Overn. Fałszowała monety w piwnicy własnego zamku.

Głównym sposobem oszukiwania było zaniżanie zawartości kruszcu. Metale szlachetne i wartościowe w procesie przetapiania zastępowano tymi tańszymi. Próbowano wytwarzać monety na własną rękę używając samodzielnie wykonanych stempli. Zdarzało się też pokrywanie tylko powierzchni monet złotem. Innym sposobem było okrawanie monet. Król Kazimierz Wielki wprowadził wzorniki monet zwane „ferra”. Jeśli udało się przełożyć przez nie monetę oznaczało to, że ma ubytki. W okolicach Wawelu odnaleziono denar krzyżowy z IX wieku, w którym osobno w srebrze wybito awers i rewers, a pomiędzy nimi umieszczono stop metalu nieszlachetnego i całość zlutowano.

Podrabianie monet w Polsce w XV i XVI wieku

Takie oszustwa bardzo często karano śmiercią. Ten los spotkał minimum Katarzynę Skrzyńską. Była właścicielką zamku w Barwałdzie, a zarazem przywódczynią rozbójników. Wedle legendy król Kazimierz Jagiellończyk zlecił dokonanie na nią zasadzki. Bandytka dowiedziawszy się o tym próbowała zamordować burgrabiego, który spiskowi wobec niej przewodniczył. Nie udało jej się i napad na zamek doszedł do skutku, a ona straciła życie.

Sytuacje tego pokroju nie odstraszały oszustów i sejm krakowski w 1527 roku do pozbawienia życia za fałszerstwa pieniędzy dodał konfiskatę majątku. I kara śmierci i konfiskata zaczęły dotyczyć również szlachciców. Około 100 lat później karę śmierci zmieniono na pozbawienie praw (bezecność), jednak całkiem szybko powrócono przepisy do poprzedniego porządku. Próbowano też tortur. Obcinano ręce, gotowano w kotle, a nawet wlewano roztopiony metal z monet do ust nieszczęśników. Jak można się domyślić i to w pełni nie zadziałało.

Podrabianie monet w Polsce współcześnie

Rządy próbowały radzić sobie z kryzysami za pomocą psucia monet i zmniejszania w nich zawartości kruszcu. Bardzo szybko jednak rynek weryfikował takie zagrywki i rosła inflacja. Obecnie istnieje tak wiele zabezpieczeń menniczych, że bardzo trudno jest fałszować monety. Znany jest jednak spektakularny przypadek z 2008 roku. Straż graniczna zatrzymała Krzysztofa W. parającego się podrabianiem monet 5-złotowych. Były tak świetnie wykonane, że nawet specjaliści z Narodowego Banku Polskiego przecierali oczy ze zdumienia. Wydawałoby się, że monety o tak małym nominale nie mogą wyrządzić aż tak wielkich szkód. Jednak oszustowi udało się wprowadzić do obiegu aż 85 500 z nich.

Jak długo będą istnieć przedmioty wartościowe, tak długo ludzie będą próbowali je fałszować. Tyczy się to przecież również dzieł sztuki czy produktów od znanych projektantów. Wystarczy chwila szukania w internecie i już możemy zaopatrzyć się w tanie buty z markowym logo. Jednak to że można wcale nie oznacza, że jest to właściwe. Dlatego każdy produkt, z zwłaszcza monety warto kupować z legalnych źródeł.

Portret Kazimierza Jagiellończyka

Król Kazimierz Jagiellończyk, który wedle legendy miał wydać wyrok na fałszerkę Katarzynę Skrzyńską

5 złotych awers

Takie 5-złotówki podrabiano współcześnie

5 złotych rewers

Takie 5-złotówki podrabiano współcześnie

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.