Nasz kraj może poszczycić się bogatą i często smutną historią. Jednak bywa, że jej skutkiem są wspaniałe dzieła sztuki czy budynki, którymi możemy się cieszyć do dzisiaj. Pomimo wojen, klęsk żywiołowych i grabieży wiele przepięknych posiadłości zachowało się chociaż częściowo do dziś i możemy poznawać ich historie.

Zamki i pałace w Polsce - Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Pierwsze 5 monet z serii „Zamki i pałace w Polsce” opisałam wcześniej. Zachęcam więc do zapoznania się z częścią pierwszą i częścią drugą przed przeczytaniem niniejszego wpisu.

Prawdopodobnie pierwszy zamek na terenach dzisiejszego Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim powstawał w latach 1566-1567. Był budynkiem o charakterze obronnym z czterema basztami, który został zniszczony w XVII wieku. Historia obecnego pałacu sięga lat 1685-1709, w których to budowano go na życzenie Stanisława Antoniego Szczuki. Projektantem był nadworny architekt i doradca artystyczny Jana III Sobieskiego - Augustyn Wincenty Locci. Artysta znany jest np. jako twórca projektu Pałacu w Wilanowie. Budowę posiadłości w Radzyniu Podlaskim nadzorował francuski architekt de Flerience. Powstała barokowa rezydencja w stylu „palazzo in fortezza” – czyli pałacu o charakterze obronnym.

Z czasem pałac jak i okoliczne tereny przypadły w udziale wnuczce Stanisława - Marii Kątskiej. Poślubiła ona w 1741 roku Eustachego Potockiego, który był starostą tłumackim. Miał jednak ogromny talent polityczny i z każdym awansem stawał się coraz bogatszy. To pozwoliło mu na inwestycje w zamek odziedziczony przez żonę. Prawdopodobnie by dorównać swojemu kuzynowi Franciszkowi Salezemu Potockiemu, który był wojewodą kijowskim i który posiadał imponującą posiadłość w Krystynpolu, pod koniec lat czterdziestych XVIII wieku podjął decyzję o przebudowie radzyńskiego majątku. Do prac architektonicznych i nadzorczych został wybrany Jakub Fontana wraz z pomocnikiem Michał Dollingerem. Nazwisko Fontany może brzmieć znajomo, gdyż w tym samym czasie nadzorował przebudowę Pałacu Branickich w Białymstoku. W Radzyniu Podlaskim powstał kompleks ogrodowo-pałacowy w stylu „entre cour et jardin”.

W XIX i XX wraz z nowymi właścicielami posiadłość podupadła. Części z nich po prostu pomimo chęci nie było stać na utrzymanie tak okazałego majątku. Do dzisiejszych czasów nie zachowało się wnętrze, które prawdopodobnie było w stylu rokokowym i oranżeria. Ostatecznie w 1920 roku ostatni prywatny właściciel Bronisław Szlubowski przekazał ją państwu. Obecnie w dowolnym terminie można zwiedzać park i Dziedziniec Pałacu z rzeźbami Redlera. W samych budynkach znajduje się szkoła muzyczna i towarzystwo muzyczne. Istnieje opcja zwiedzania wnętrz po uprzednim umówieniu się. Monety poświęcone radzyńskiemu pałacowi to 2-złotówki Nordic Gold i 20-złotówki srebrne Ag 925 ze stemplem lustrzanym o średnicy 38,61 mm i wadze 28,28 g.

Zamki i pałace w Polsce - Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to rezydencja znajdująca się w jednej z warszawskich dzielnic. Pierwotnie w latach 1677–1680 była magnacką posiadłością w stylu polskiego dworu z alkierzami. Rozbudowę powierzono Tylmanowi z Gameren, a prace nadzorował wspomniany przy Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim Augustyn Locci. Architektoniczne dzieło tworzone było w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony zwanej Marysieńką (Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien). Najpierw dodano drugie piętro oraz wieże zwieńczono hełmami. Posiadłość nabrała charakteru "entre cour et jardin". Kolejnym etapem było dodanie bocznych skrzydeł wedle projektu Giovanniego Spazzio. Jedną z dziedziczek pałacu była Izabela Lubomirska. To za jej sprawą dodano kolejne budynki i wzbogacono kolekcje o kolejne dzieła sztuki. Następnym właścicielem stał się jej zięć Stanisław Kostka Potocki. To dzięki niemu w 1805 roku w jednym ze skrzydeł kompleksu powstało muzeum.

W 1836 roku na terenie posiadłości powstało Mauzoleum Rodziny Potockich z inicjatywy Aleksandra Stanisława Potockiego. Podczas II wojny światowej pałac i jego ogród ucierpiały. Skradziono i zniszczono również około 80% z wnętrza. Po jej zakończeniu rozpoczęto odbudowę i renowację, a od 1962 roku posiadłość została udostępniana publiczne. Od 1995 roku rezydencja jest pod nadzorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obecnie barokową posiadłość można znaleźć w Warszawie pod adresem ul. Stanisława Kostki Potockiego 10. To przestrzeń muzealno-kulturalna, którą można zwiedzać. Emisja monet dedykowanych pałacowi odbyła się w 1999 roku. Wyemitowano 2-złotówki Nordic Gold i 20-złotówki ze srebra próby Ag 925 ze stemplem lustrzanym, masie 28,28g i średnicy 38,661 mm.

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.