Pierwsze 5 monet z serii „Zamki i pałace w Polsce” opisałam wcześniej. Zachęcam więc do zapoznania się z częścią pierwszą i częścią drugą przed przeczytaniem niniejszego wpisu.
Prawdopodobnie pierwszy zamek na terenach dzisiejszego Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim powstawał w latach 1566-1567. Był budynkiem o charakterze obronnym z czterema basztami, który został zniszczony w XVII wieku. Historia obecnego pałacu sięga lat 1685-1709, w których to budowano go na życzenie Stanisława Antoniego Szczuki. Projektantem był nadworny architekt i doradca artystyczny Jana III Sobieskiego - Augustyn Wincenty Locci. Artysta znany jest np. jako twórca projektu Pałacu w Wilanowie. Budowę posiadłości w Radzyniu Podlaskim nadzorował francuski architekt de Flerience. Powstała barokowa rezydencja w stylu „palazzo in fortezza” – czyli pałacu o charakterze obronnym.
Z czasem pałac jak i okoliczne tereny przypadły w udziale wnuczce Stanisława - Marii Kątskiej. Poślubiła ona w 1741 roku Eustachego Potockiego, który był starostą tłumackim. Miał jednak ogromny talent polityczny i z każdym awansem stawał się coraz bogatszy. To pozwoliło mu na inwestycje w zamek odziedziczony przez żonę. Prawdopodobnie by dorównać swojemu kuzynowi Franciszkowi Salezemu Potockiemu, który był wojewodą kijowskim i który posiadał imponującą posiadłość w Krystynpolu, pod koniec lat czterdziestych XVIII wieku podjął decyzję o przebudowie radzyńskiego majątku. Do prac architektonicznych i nadzorczych został wybrany Jakub Fontana wraz z pomocnikiem Michał Dollingerem. Nazwisko Fontany może brzmieć znajomo, gdyż w tym samym czasie nadzorował przebudowę Pałacu Branickich w Białymstoku. W Radzyniu Podlaskim powstał kompleks ogrodowo-pałacowy w stylu „entre cour et jardin”.
W XIX i XX wraz z nowymi właścicielami posiadłość podupadła. Części z nich po prostu pomimo chęci nie było stać na utrzymanie tak okazałego majątku. Do dzisiejszych czasów nie zachowało się wnętrze, które prawdopodobnie było w stylu rokokowym i oranżeria. Ostatecznie w 1920 roku ostatni prywatny właściciel Bronisław Szlubowski przekazał ją państwu. Obecnie w dowolnym terminie można zwiedzać park i Dziedziniec Pałacu z rzeźbami Redlera. W samych budynkach znajduje się szkoła muzyczna i towarzystwo muzyczne. Istnieje opcja zwiedzania wnętrz po uprzednim umówieniu się. Monety poświęcone radzyńskiemu pałacowi to 2-złotówki Nordic Gold i 20-złotówki srebrne Ag 925 ze stemplem lustrzanym o średnicy 38,61 mm i wadze 28,28 g.