Maj to miesiąc, w którym Narodowy Bank Polski planuje obok monet kolekcjonerskich, wyemitować również okolicznościowe. Będą miały nominał 5 złotych i wydane będą w serii „Odkryj Polskę". To 15 temat w tej serii i tym razem dotyczyć będzie przepięknego pałacu w miejscowości Moszna.

Kiedy powstał pałac w Mosznej?

Moszna to mała miejscowość w województwie opolskim w południowo-zachodniej Polsce, zaledwie 11 kilometrów od czeskiej granicy. Jej lokacji dokonano w czasach średniowiecza, a pierwsze znane wzmianki pisane pochodzą z 1687 roku. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od rodu Moschin przybyłego na te tereny w XIV wieku lub nazwy niemieckiej Moschen, po polsku Moszna. Nazwa ta nie odnosi się do męskiej anatomii lecz topografii. W tej dziedzinie Moszna oznacza: wgłębienie, dolinę. W 1866 roku tereny zostały kupione przez Huberta von Tiele-Winckler z rodziny Tiele-Winckler. Miejsce było atrakcyjne, ponieważ położone było na szlaku pomiędzy Prudnikiem a Krapkowicami.

Pałac w Mosznej powstał w XVIII jako budowla w stylu barokowym. Niestety, w nocy z 2 na 3 czerwca 1896 roku budynek częściowo się spalił i konieczna była jego odbudowa, co jednak udało się zrobić. Z czasem moda już nieco się zmieniła, dlatego gdy kompleks rozbudowywano pod koniec XIX wieku, zainspirowano się neogotykiem oraz dodano oranżerię. Kolejna dobudowana część rezydencji w latach 1911–1913, była w stylu neorenesansowym. Franz Hubert chciał by w pałacu było 365 pomieszczeń nawiązujących do ilości dni w roku. Dodatkowo jest tam aż 99 wież! Przez te wszystkie lata na zamku panowała rodzina Tiele-Winckler, która opuściła go na wiosnę 1945 roku uciekając przed armią radziecką.

Jak funkcjonuje kompleks obecnie?

Na początku XX wieku na terenie odkryto piwnice, które powiązano z zakonem templariuszy. Domysły te opisał w 1929 roku H. Barthel. Wedle legendy pałac miał być połączony tunelami z zamkiem w miejscowości Chrzelice. Dzieliło je około 5 kilometrów. Podczas II wojny światowej rezydencja uniknęła zniszczeń zewnętrznych, jednak radzieccy żołnierze tam stacjonujący, zdewastowali kompleks wewnątrz oraz ukradli wiele cennych dzieł sztuki. 

Po zakończeniu wojny pałac przeszedł na rzecz skarbu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W latach 1961-1972 działało tam Państwowe Sanatorium w Branicach. W 1948 roku część ziemi przynależącej do rezydencji przeznaczono na Państwową Stadninę Koni. Od 1972 roku kompleks stał się sanatorium dla osób borykających się z chorobami psychicznymi, a od 1996 roku Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. W 2013 roku powołana została Moszna Zamek sp. z o.o. Na terenie stworzono hotel, restaurację, a ogrody i część pomieszczeń można zwiedzać.

Czym charakteryzują się monety związane z rezydencją?

Na rewersie monety w serii „Odkryj Polskę”, której emisja planowana jest na 23.05.2022 roku, widnieje fasada pałacu wraz z charakterystycznymi wieżami. Od góry ku prawej półkoliście napis „ZAMEK W MOSZNEJ” i rok 2022. Na awersie centralnie orzeł biały w koronie ze znakiem menniczym M/W pod łapą. Pod nim rok emisji 2022. U góry półkoliście nazwa emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA i nominał „5 ZŁOTYCH” w dolnej części. Moneta bita stemplem zwykłym w standardzie obiegowym: pierścień MN25, rdzeń CuAl6Ni2 i nakładzie do 1 000 000 egzemplarzy. Każda z nich będzie mieć średnicę 24 mm i będzie ważyć 6,54 g. 

Dzięki temu, że seria monet „Odkryj Polskę” została zainagurowana niedawno, nawet początkujący numizmatycy mogą spróbować skompletować wszystkie wydane tematy. Może być to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem monety, a kto wie? Może i zarabianiu na nich? Warto jednak pamiętać, aby korzystać z renomowanych punktów zakupu.

Awers monety "Pałac w Mosznej"

Rewers monety "Pałac w Mosznej"

Pałac w Mosznej

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.