Ignacy Daszyński urodził się 26 października 1866 w Zbarażu. Obecnie jest to miejscowość w Ukrainie, wówczas region był pod panowaniem Cesarstwa Austriackiego. Największy wpływ na działalność patriotyczną Ignacego miał jego brat Feliks. To wraz z nim rozpoczął działalność konspiracyjną. Feliks napisał wiersz poświęcony Maurycemu Gosławskiemu jednemu z pisarzy powstania listopadowego, a Ignacy rozrzucił je przy grobie artysty. Za ten czyn zostali postawieni przed sądem jednak obu uniewinniono. To też nie zniechęciło oby mężczyzn do potajemnych działań.
Działał w Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, był przewodniczącym parlamentarnego klubu poselskiego Związku Posłów Socjalno-Demokratycznego. Posłem w swojej karierze politycznej był wielokrotnie i został zapamiętany jako świetny mówca i obrońca klasy robotniczej. W dniach 6-14 listopada 1918 roku był premierem Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Od 1920 roku był wicepremierem w Rządzie Obrony Narodowej w rządzie Wincentego Witosa, od 1927 roku wicemarszałkiem, a rok później marszałkiem sejmu. Zmarł 31 października 1936 roku w Bystrej Śląskiej.
4 listopada 2021 roku do sprzedaży trafią 2 rodzaje monet w temacie Ignacego Daszyńskiego w serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Pierwsza z nich będzie w srebrze próby Ag 925 wykonana stemplem lustrzanym. Nakład wyniesie do 11 000 egzemplarzy, będą miały nominał 10 złotych, a cena emisyjna wyniesie 170,00 złotych. Jej wymiary wyniosą 32,00 x 22,40 (kształt prostokąta), a waga 14,14 g. Na rewersie postać Ignacego Daszyńskiego, na niej jego imię i nazwisko. Z lewej pionowo nazwa serii: „STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI”. Na awersie centralnie orzeł biały w koronie z oznaczeniem menniczym MW pod łapą. Pod nim lekko ukośnie wstęga nawiązująca do flagi Polski. Wyżej nazwa państwa emitującego i rok emisji: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2021. Niżej nominał: „10 ZŁ”. Druga wersja tematu wykonana będzie ze złota próby Au 900, nominał wyniesie 10 złotych. Kształt okrągły o średnicy 21,00 mm i wadze 8,00 g. Nakład do 1 200 egzemplarzy w cenie emisyjnej 2 200,00 zł. Na rewersie również wizerunek Daszyńskiego z półkoliście zapianym jego imieniem i nazwiskiem w dolnej części. Na awersie centralnie orzeł biały w koronie. Dzieli on rok emisji 2021 na dwie części. Naokoło koliście „RZECZPOSPOLITA POLSKA 100 ZŁ”.