Obecnie możemy cieszyć się 5 różnymi motywami oficjalnych okolicznościowych wspólnych wydań monet euro. Pierwsza emisja miała miejsce w 2007 roku, a ostatnia w 2022 roku. Dzisiaj zaprezentuję ostatnie dotychczas wydanie.

Dlaczego na stronie narodowej monety widnieje wizerunek Erazma z Rotterdamu?

Gerrit Gerritszoon (Geert Geerts, Gerhard Gerhardson) urodził się w Rotterdamie prawdopodobnie 28 października 1466 lub 1467 roku. Dzisiaj znany bardziej jest pod przydomkiem Erazm z Rotterdamu. Był dzieckiem nieślubnym, w młodym wieku został sierotą. W 1487 roku został przyjęty do klasztoru Zakonu Świętego Augusta, w którym przebywał przez 5 lat. Po jego opuszczeniu zajął się teologią i nauką. Objął posadę sekretarza biskupa Henrica de Bergis (Henryka von Bergen) w Cambrai. Dzięki pomocy duchownego Erazm zaczął podróżować od 1945 w celach edukacyjnych. Najpierw udał się do Paryża gdzie studiował na Sorbonie. Następnie pojechał do Anglii aż w końcu trafił do Turynu gdzie w 1506 roku uzyskał doktorat z teologii i godności kościelne.

Był kościelnym reformatorem. Bez oporów piętnował kościelne hipokryzje. Niegodne prowadzenie się niezgodne z naukami kościoła oraz korupcję. Bardzo raził go również handel relikwiami. Jego najbardziej znane dzieło literackie to "O pochwale głupoty" napisane w 1509 roku. Pozycja ta jest satyrą obnażającą przywary ludzkie na podstawie ludzi renesansu. Krzewił wiarę jako prostotę, rozwijanie więzi z Bogiem oraz bycie po prostu dobrym człowiekiem dla innych. Ponadto był świetnym filologiem i filozofem. Zajmował się również kulturą antyczną, w dużej mierze grecką. To wszystko sprawiło, że od jego imienia powstała nazwa programu Erasmus.

35. lecie programu Erasmus na narodowej stronie monety 2 euro

Program Erasmus powstał 15 czerwca 1987 roku i został powołany przez Komisję Europejską. W początkowym etapie jego działania polegały na studenckich wymianach. W pierwszej wzięło udział 11 krajów. Były to Belgia, Dania Niemcy Grecja, Francja, Irlandia, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania. 3 200 studentów z wymienionych państw przez pewien czas zamieszkało w innym kraju, edukując się na obcej uczelni. Erasmus okazał się sporym sukcesem. Z tego powodu zaczął być nieustannie rozwijany i udoskonalany tak, by nie tylko poszerzać horyzonty i wiedzę nowych ludzi, ale także być dla nich atrakcyjną formą spędzenia czasu oraz możliwością poznania nowych miejsc i kultur.

Erasmus z czasem zmienił się w Erasmus+. Skupia się nie tylko na wymianach międzynarodowych studentów, ale i rozwijaniu kadry naukowej, kształceniu zawodowym, edukacji dorosłych. W trakcie trwania programu ponad 9 000 000 osób w różny sposób skorzystało z możliwości oferowanych przez przedsięwzięcie. Są to np. staże i wolontariaty, które wedle oceny projektu mają w przyszłości w znacznej mierze pozytywny wpływ na ocenę uczestnika na rynku pracy. Wedle badań sami uczestnicy są aż w 96% zadowoleni z udziału w Erasmusie.

Jak wygląda moneta 2 euro Erasmus?

Najnowsza okolicznościowa moneta euro z serii wspólnej miała premierę w 2022 roku. Można znaleźć wersję z takich państw jak: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

Strona wspólna okolicznościowej monety 2 euro w temacie 35. rocznica programu Erasmus jest identyczna jak dla wszystkich okazjonalnych monet 2 euro. To symbol nominału na tle mapy Europy. Na zewnętrznej krawędzi monety przy otoku z prawej stylizowane 12 gwiazd z flagi unii europejskiej. 

Na stronie narodowej po prawej stronie monety umieszczono portret Erazma z Rotterdamu z profilu. Na szacie myśliciela po prawej stronie widnieje napis tematyczny w języku zależnym od emitenta monety oraz lata 1987-2022. Kompozycja obok niego nawiązuje do wymiany myśli, doświadczeń i pomysłów dzięki wymianie studenckiej Erasmus. W centralnej części monety oznaczenie kraju emisji. Na dole widnieje znak mennicy i oznaczenie grawera.

Erazm z Rotterdamu - wizerunek myśliciela pędzla Hansa Holbeina młodszego

Strona narodowa monety w temacie 35‑lecie programu Erasmus

Wersja francuska

Strona wspólna monety w temacie 35‑lecie programu Erasmus

Wersja francuska

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.