Polskie banknoty to metoda na przechowywanie sporej ilości waluty w małym papierku. Dzięki różnym formom zabezpieczeń trudno o ich podrobienie, co wpływa na bezpieczeństwo trzymania oszczędności w takiej formie. Banknoty są również ciekawe ze względu na ich aspekty wizualne.

Kto znajduje się na polskich banknotach?

Banknoty są papierową formą pieniądza. Jednak materiał, z którego są wykonane, techniki druku i możliwość naniesienia na nie przeróżnych elementów zabezpieczających sprawia, że ich pełnoprawnych kopii nie można wydrukować sobie po prostu w domowej drukarce. Co zresztą jest nielegalne i w świetle prawa równoznaczne z podrabianiem pieniędzy – nawet jeśli miałyby służyć one zabawie. Jedną z ciekawych form zabezpieczenia przed drukowaniem i skanowaniem są specjalne kółeczka, które nie pozwalają urządzeniom na wykonanie zadania – nie zeskanują i nie wydrukują kopii. Jej przykładem jest tzw. konstelacja EURion – zbiór małych kółeczek nawiązujących do konstelacji Oriona.

Obecnie na rynku polskim mamy 6 banknotów o nominałach: 10 złotych, 20 złotych, 50 złotych, 100 złotych, 200 złotych wprowadzonych po denominacji złotego w 1995 roku i 500 złotych od 10 lutego 2017 roku. Widnieją na nich sylwetki władców polskich w kolejności chronologicznej co do emisji własnych pieniędzy (chociaż wedle najnowszej wiedzy historycznej jest to kolejność błędna) oraz ważna dla Rzeczpospolitej architektura. Autorem wszystkich projektów jest Andrzej Heidrich. Na banknocie 10-złotych przedstawiono Mieszka I, na 20-złotowym Bolesława I Chrobrego, na 50-złotowym Kazimierza III Wielkiego, na 100-złotowym Władysława II Jagiełłę, na 200-złotowym Zygmunta I Starego, a na 500-złotowym Jana III Sobieskiego. 

Jak wyglądają banknoty na monetach?

Co do najwyższego wspomnianego nominału powstały projekty z królową Jadwigą Andegaweńską, jednak stwierdzono, że zaburzyłoby to chronologię. Z resztą żadna z propozycji nie została wykonana na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Autorem jednak również był Andrzej Heidrich. Wspomniana władczyni widniała już na polskich pieniądzach papierowych, ale w latach 1919 i 1920 na markach polskich. Jej wizerunek znalazł się również na banknocie 100-złotowym z 1934 roku, ale w formie znaku wodnego.

Srebrne monety dedykowane polskim banknotom wydane będą w formie kolekcji. Każda będzie wykonana ze srebra próby Ag 999/1000 jako prostokąt o wymiarach 50,00 × 25,00 mm i masie 31,10 g. Stempel lustrzany, boki gładkie, a nakład do zaledwie 3000 kompletów. Projektantem jest Robert Kotowicz, emisja odbędzie się 21.06.2022 roku, a cena wyniesie 3 800,00 złotych.

Rewers srebrnych monet z polskimi banknotami obiegowymi

Rewers srebrnych monet z polskimi banknotami obiegowymi

Awers srebrnych monet z polskimi banknotami obiegowymi

Awers srebrnych monet z polskimi banknotami obiegowymi

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.