Upadek Muru Berlińskiego był kluczowym momentem końca zimnej wojny i symbolizował zjednoczenie Niemiec. 9 listopada 1989 roku po latach podziału, granice między wschodnim a zachodnim Berlinem zostały otwarte. Wydarzenie to zapoczątkowało procesy demokratyczne w Europie Wschodniej i przyczyniło się do upadku komunistycznych reżimów. Upadek muru jest uznawany za zwycięstwo wolności i stanowi symbol końca zimnej wojny.

Powstanie Muru Berlińskiego – przyczyny i skutki

Mur berliński został zbudowany w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku, stając się fizycznym i symbolicznym podziałem między wschodnim a zachodnim Berlinem. Jego pojawienie się było bezpośrednią odpowiedzią na masową ucieczkę ludności z komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) do lepiej prosperującej Republiki Federalnej Niemiec (RFN) przez Berlin Zachodni. Taki masowy exodus obejmujący głównie młodych i wykształconych ludzi, zagrażał stabilności ekonomicznej i społecznej NRD. Mur miał za zadanie zatrzymać tę ucieczkę i uszczelnić granice wschodniego bloku, podkreślając podział świata na blok wschodni i zachodni. Mur stał się charakterystycznym symbolem zimnej wojny.

Budowa muru przyniosła ze sobą głębokie konsekwencje. Przede wszystkim rozdzieliła ona rodziny i przyjaciół na ponad 28 lat, zmuszając ich do życia w odseparowanych światach. Stał się on także przyczyną tragicznych prób ucieczek, podczas których wielu ludzi straciło życie, próbując przedostać się na Zachód. Mur berliński będąc widocznym znakiem zimnowojennych podziałów, zaostrzył również napięcia międzynarodowe. Stał się jednym z najbardziej znaczących symboli konfliktu między blokiem wschodnim a zachodnim.

Jak upadł Mur Berliński?

Upadek muru berlińskiego nastąpił 9 listopada 1989 roku. Był wynikiem szeregu politycznych, społecznych i ekonomicznych zmian w Europie Wschodniej. Znaczenie miało wprowadzenie polityki pieriestrojki i głasnosti (przebudowa państwa i jawności), wprowadzonej przez Michaiła Gorbaczowa w Związku Radzieckim. Te reformy zapoczątkowały procesy, które ostatecznie doprowadziły do zakończenia zimnej wojny.

W latach 80. rosnące niezadowolenie wśród obywateli NRD i innych krajów bloku wschodniego zaostrzyło się z powodu braku wolności politycznej i ekonomicznej. Otwarcie granicy węgiersko-austriackiej w maju 1989 roku stało się luką, przez którą tysiące Niemców Wschodnich uciekło na Zachód. To wywarło dodatkową presję na rząd NRD.

Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny 9 listopada 1989 roku podczas konferencji prasowej. Günter Schabowski (członek władz NRD) nieumyślnie ogłosił, że nowe przepisy umożliwiające podróże za granicę wejdą w życie natychmiast. Ta nieprecyzyjna wypowiedź została zinterpretowana przez obywateli jako otwarcie granic. Tłumy ludzi zebrały się przy murze, domagając się od strażników granicznych wpuszczenia ich na Zachód. Zaskoczeni i nieposiadający wyraźnych instrukcji strażnicy ostatecznie otworzyli bramki, umożliwiając ludziom przekraczanie muru.

To spontaniczne wydarzenie szybko przekształciło się w masowe świętowanie, podczas którego mieszkańcy obu stron muru zaczęli go rozbierać, co symbolicznie zaznaczało koniec podziałów. Upadek muru berlińskiego stał się punktem zwrotnym, który przyspieszył upadek reżimów komunistycznych w Europie Wschodniej. Ostatecznie doprowadził do zjednoczenia Niemiec w październiku 1990 roku i zakończenia zimnej wojny.

Okolicznościowe monety 2 euro 30. rocznica Upadku Muru Berlińskiego

W 2019 roku z okazji 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego zarówno Niemcy jak i Francja, wyemitowały wspólne okolicznościowe monety. Projekt monety przedstawia Mur Berliński z wyrwą, przez którą wylatują gołębie jako symbole międzynarodowego pokoju. Obok tłum ludzi świętujących ten historyczny moment. W tle znajduje się Brama Brandenburska, będąca symbolem Berlina. Na jednej stronie muru wygrawerowany jest napis „30 Jahre Mauerfall” (w przypadku monety niemieckiej) oraz „30 Ans de la Chute du Mur de Berlin / 30 Jahre Mauerfall” (na monecie francuskiej), co oznacza „30 lat od upadku Muru Berlińskiego”. 

Data emisji 2019 oraz inicjały państwa emitującego (D dla Niemiec, RF dla Francji) są również zaznaczone na monecie. Na zewnętrznym otoku widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej. Rewers standardowy dla okolicznościowych monet 2 euro.

https://numizmatyki.pl/monety/320-3474-2-euro-2019-30-rocznica-upadku-muru-berlinskiego-niemcy.html

Niemiecka wersja monety wydanej w 30.lecie Upadku Muru Berlińskiego

Francuska wersja monety wydanej w 30.lecie Upadku Muru Berlińskiego

Francuska wersja monety wydanej w 30.lecie Upadku Muru Berlińskiego

Powiązane artykuły

Awers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Niemcy Awers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Niemcy 2
  • -12%

2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego (Niemcy)

DE2_2019#320
Upadek Muru Berlińskiego był ważnym wydarzeniem dla całego świata, jednak przede wszystkim dla Niemców. Kolosalna bariera przez lata dzieliła bliskich i utrudniała ludziom życie. Z okazji 30-lecia zniszczenia tych umocnień Republika Federalna Niemiec wydała okolicznościowe monety o nominale 2 euro. Na rewersie widnieje standardowy projekt tego typu monet,...
Dostępny produkt z innymi opcjami
17,16 zł 19,50 zł
Awers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Francja Awers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Francja 2
  • -12%

2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego (Francja)

FR2_2019km2559
Upadek Muru Berlińskiego był wydarzeniem istotnym dla całego świata. W 30-lecie jego zburzenia Francuzi wyemitowali okolicznościową monetę. Projekt przedstawia część zburzonego muru berlińskiego i uradowanych z tego powodu ludzi, a także trzy gołębie - symbole pokoju. W lewej części można przeczytać zarówno po francusku, jak i po niemiecku napis „30 lat...
Ostatnie sztuki w magazynie
18,48 zł 21,00 zł
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.