Moneta 1 złoty z 1924 roku Żniwiarka
Pierwsza moneta w serii „Dzieje złotego” została wydana 21 kwietnia 2004 roku, upamiętniając wprowadzenie złotego jako waluty narodowej w 1924 roku. Oryginalna moneta 1 złoty z 1924 roku była pierwszą monetą wprowadzoną po reformie walutowej Władysława Grabskiego. Na awersie monety znajdował się wizerunek orła w koronie, natomiast rewers przedstawiał żniwiarkę z koszem zboża, symbolizującą pracę i odbudowę kraju po latach zaborów.
Nowa emisja w serii „Dzieje złotego” odwzorowuje te same motywy, ale została wybita w dwóch wersjach: srebrnej o nominale 10 złotych oraz ze stopu Nordic Gold o nominale 2 złote. Projektanci Andrzej Nowakowski i Ewa Tyc-Karpińska, zadbali o wierne oddanie detali oryginału, co czyni nową monetę cenną pozycją dla kolekcjonerów.
Moneta 2 złote z 1936 roku Żaglowiec
Druga moneta w serii Dzieje Złotego została wydana 27 kwietnia 2005 roku i przedstawia 2 złote Żaglowiec z 1936 roku. Oryginalna moneta Żaglowiec z 1936 roku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli II Rzeczypospolitej. Na awersie monety umieszczono orła w koronie, natomiast rewers przedstawiał żaglowiec na pełnym morzu, co miało symbolizować siłę i tradycje polskiej marynarki wojennej.
Nowa moneta w serii Dzieje złotego zachowuje te same elementy, emitowana jest w dwóch wersjach: 10 złotych ze srebra oraz 2 złote z Nordic Gold. Projektanci Andrzej Nowakowski i Ewa Tyc-Karpińska, stworzyli szczegółowe i artystyczne przedstawienie żaglowca na tle morskich fal, co czyni monetę cenioną jak jej pierwowzór.
Moneta 10 złotych z 1932 roku
Kolejna emisja w serii miała miejsce 29 marca 2006 roku i upamiętniała 10 złotych z 1932 roku, znane również jako „głowa kobiety”. Oryginalna moneta z tego okresu przedstawiała stylizowany wizerunek kobiety z wieńcem zboża na głowie, symbolizującej wolność i odnowę narodową.
Nowa wersja w serii „Dzieje złotego” została również wybita w dwóch wersjach: srebrnej o nominale 10 złotych oraz Nordic Gold o nominale 2 złote. Projektanci, Andrzej Nowakowski i Ewa Tyc-Karpińska, zadbali o każdy detal, aby nowa moneta była wiernym odzwierciedleniem oryginału, zachowując piękno i symbolikę pierwowzoru.
Moneta 5 złotych z 1928 roku (Nike)
Ostatnia moneta w serii „Dzieje złotego” wydana 18 kwietnia 2007 roku, przedstawia wizerunek bogini Nike z 1928 roku. Oryginalna moneta 5 złotych z 1928 roku, znana jako „Nike”, jest jedną z najbardziej kultowych monet II Rzeczypospolitej. Na awersie monety znajdował się orzeł w koronie, a rewers przedstawiał boginię Nike w dynamicznej pozie, symbolizującą zwycięstwo i chwałę narodową.
Nowa moneta w serii „Dzieje złotego” odwzorowuje te same elementy, emitowana jest w dwóch wersjach: srebrnej o nominale 10 złotych oraz Nordic Gold o nominale 2 złote. Projektanci, Andrzej Nowakowski i Ewa Tyc-Karpińska, wiernie oddali detale oryginału, co czyni nową monetę wyjątkową i wartościową dla kolekcjonerów.