"Zabytki kultury w Polsce” to seria, która miała premierę 21 marca 2001 roku. Wyemitowano wówczas monety ukazujące Kopalnię Soli Wieliczka. Łącznie wydano 7 różnych tematów przedstawiających ważne zabytki w Rzeczpospolitej Polskiej.

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia „Wieliczka” położona jest w województwie małopolskim nieopodal Krakowa. Znajdująca się tam sól datowana jest na około 14 000 000 lat. Jest efektem zanikania na tym terenie części morza zwanego Paratetydą lub Morzem Sarmackim. Można trafić jednak jeszcze na jego baseny, którymi są np. Morze Czarne i Morze Kaspijskie. Pierwsza sól z tego obszaru pochodziła z solanek, które wypływały samoczynnie. Następnie poddawano je czyszczeniu i gotowaniu, w celu usunięcia zanieczyszczeń i odparowania wody. W ten sposób ludność uzyskiwała sól. Było to w czasach neolitycznych około 3 000 lat p.n.e.

Z czasem (około 3 000 – 4 000 lat) solanki przestały wydostawać się samoczynnie. Płytkie kopanie już nie wystarczało i w XII-XIII po raz pierwszy zaczęto kopać głębiej. Powstały studnie i szyby, dzięki którym można było pozyskiwać sól kamienną. Pierwsze zostały stworzone w miejscowości Bochnia nieopodal Wieliczki, która również w niedługim czasie stała się miejscem wydobycia soli. Obecnie kopalnia „Wieliczka” ma 9 poziomów, 245 kilometrów korytarzy, a jej maksymalna głębokość to 327 metrów. W ciągu lat jej działalności wykonano 700 szybów. Ze względu na jej ogrom dla turystów dostępne jest zaledwie 2% jej obszaru. Monety związane z kopalnią wyemitowano w wariantach 2 złote nordic gold i 20 złotych ze srebra próby 925 ze stemplem lustrzanym i cyrkonią. Droższe mają masę 28,28 g i średnicę 38,61 mm.

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku to imponujący kompleks powstały z inicjatywy zakonu krzyżackiego. Jest największym zamkiem na świecie, biorąc pod uwagę powierzchnię. Jego pierwsza nazwa brzmiała Marienburg, co po niemiecku oznacza „Gród Marii”. Jego budowa podzielona była na etapy. Rozpoczęła się od 1280 roku, a ostateczny kształt został uzyskany w połowie XV wieku. Oczywiście nie licząc pomniejszych poprawek. Wykonany jest w stylu gotyckim z funkcjonalnością rezydencyjno-obronną. Pierwotnie był siedzibą komtura krzyżackiego, a później wielkich mistrzów tego zakonu i państwa krzyżackiego. W latach 1457-1772 był siedzibą władców polskich. Stało się to wskutek odkupienia go od Czecha Ulryka Czerwonki. Był on dowódcą najemników, którym Zakon zalegał z żołdem, a zamek dany był mu w zastaw. 

Materiałem budulcowym malborskiego zespołu zamkowego jest cegła i drewno. Wykorzystano również kamienie fundamentowe. Podzielony jest na Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski. W najwyższym punkcie ma 66 metrów wysokości – jest to dzwonnica. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów wysokości. Kompleks ma obszar 21 hektarów. Otacza go fosa z wodą z płynącej obok rzeki Nogat. Zamek od 1997 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Monety z grafiką zamku wydano w wariantach 2 złote nordic gold i 20 złotych srebrne. Monety srebrne wykonane są z próby 925 i mają stempel lustrzany oraz ceramiczną wstawkę. Ich średnica to 38,61 mm, a masa 28,28 g.

Kościół w Haczowie

Haczów to mała miejscowość w województwie podkarpackim. Słynie z Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. To budowla w stylu późnogotyckim wykonana z drewna. Powstała w I połowie XV wieku. Jest najstarszym drewnianym kościołem w Europie w stylu gotyckim. Od 2003 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół wyróżnia się nie tylko pod względem architektonicznym, lecz historycznym i ze względu na wyposażenie. Znajdują się w nim polichromia – malowane, barwne zdobienia ścian i sufitu. Innymi ciekawymi elementami są ołtarz z rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzący z końcówki XVII wieku, cztery rokokowe ołtarze z XVIII wieku, rzeźby z XV wieku, chrzcielnica z XVI wieku i gotyckie portale. Wyemitowano okolicznościowe 2 złotówki nordic gold i srebrne 20 złotówki z wizerunkiem świątyni. 20 złotych wykonano ze srebra próby Ag 925 ze stemplem lustrzanym i fragmentem brązowej farby. Średnica każdej z monet to 38,61 mm i masa 28,28 g.

Rewers srebrnej monety poświęconej Kopalni Soli Wieliczka

Rewers srebrnej monety poświęconej zamkowi w Malborku

Rewers srebrnej monety poświęconej kościołowi w Haczowie

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.