2 zł 2009 - 70. rocznica utworzenia...
2 zł 2009 - 70. rocznica utworzenia...

2 zł 2009 - 70. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Moneta upamiętniająca utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. Na rewersie widnieje znak "Polski Walczącej" na tle mapy Polski z 1939 roku. Od góry w prawo przy otoku biegnie nazwa tematu monety: "POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE". Nad symbolem PW lata 1939-1945. Na awersie godło Rzeczypospolitej Polskiej, a powyżej jej nazwa. Orzeł rozdziela rok emisji 2009. Pod jego łapą oznaczenie warszawskiej mennicy MW. Na dolne nominał "zł 2 zł".

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2009y707
Dostępny
6,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y707
Kraj
Polska
Rok wydania
2009
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-12-10
Data ostatniej emisji
2009-12-10
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

70. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Wraz z inwazją Niemiec na Polskę i wybuchem II Wojny Światowej w 1939 roku, struktury państwa zmuszone były zejść do podziemia, aby funkcjonować i działać w walce z okupantem. 27 września 1939 roku w stolicy, utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, na której czele stanął generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski pseudonim. „Torwid”. Były to podwaliny do utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Głównym działaniem było przygotowanie do powstania przeciwko najeźdźcy, wymyślano i nadzorowano akcje sabotażowe. Działał wywiad, który z narażeniem życia zyskiwał i przekazywał ważne informacje aliantom. To z podziemia podjęto decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku. Chociaż z perspektywy czasu decyzja wydaje się kontrowersyjna, należy mieć na uwadze panujące wówczas warunki. Struktury były podległe Rządowi RP na Uchodźctwie.

Flaga Polski

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.