Srebro to obok złota najpopularniejszy metal inwestycyjny. Jest jednak od niego tańszy co pozwala na jego zakup ludziom o różnych możliwościach finansowych. Historycznie jest też od niego mniej stabilny, jeśli chodzi o cenę – co może mieć duże plusy np. przy dużym skoku w górę.

Czym jest srebro?

Srebro to metal o symbolu Ag w układzie okresowym pierwiastków. Charakteryzuje się dużym przewodnictwem elektrycznym (jednak ma również skłonność do korodowania), jest dość ciągliwy ale twardszy od złota. Wydobywa się go głównie z rud innych metali takich jak miedź czy złoto za pomocą elektrolizy. Srebro pozyskiwane jest przede wszystkim w Kanadzie czy Peru, ale i w mniejszych ilościach w Polsce. Metal ten wykorzystywany jest w jubilerstwie, mennictwie, fotografii, przemyśle, a nawet medycynie.

Ze względu na swoją wytrzymałość, duże możliwości obróbki, a także rzadkość występowania srebro bardzo szybko zaczęto wykorzystywać w mennictwie. Wraz ze złotem w formie elektrum tworzyło jedne z pierwszych monet świata– w królestwie w Lidii 700 lat p.n.e. Wraz z pierwszymi monetami, pojawili się ich pierwsi fałszerze. Z czasem pieniądze wykonane ze srebra przestały spełniać funkcję płatniczą, a zaczęły również kolekcjonerską.

Pierwsze srebrne monety kolekcjonerskie po denominacji

Srebrne monety kolekcjonerskie III RP dzieli się na te sprzed i po denominacji. Zajmę się tą drugą grupą. W pierwszym roku czyli 1995 wyemitowano ich 11 wersji. Dotyczyły tematów: Wincenty Witos, Mikołaj Kopernik, Igrzyska XXVI Olimpiady - Atlanta 1996, 100 lat nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (1896 - 1996), Pałac Królewski w Łazienkach, 75. rocznica Bitwy Warszawskiej, 50. rocznica powstania ONZ, Zwierzęta świata: Sum, 500 lat województwa płockiego, Żołnierz Polski na Frontach II Wojny Światowej: Berlin 1945 i Katyń, Miednoje, Charków – 1940. Narodowy Bank Polski do dzisiaj emituje kolejne, srebrne monety, które są gratką dla kolekcjonerów.

Moim zdaniem warto skupić się głównie na monetach Narodowego Banku Polskiego, bo one mają największą szansę na późniejsze zbycie. Inne mogą przepięknie wyglądać jednak cena ich zakupu często przewyższa wartość kruszcu, jest na nie mniejszy popyt i trudno będzie je sprzedać z zyskiem lub chociażby bez straty. Ich zakup jednak nie jest niczym złym bo mogą być ciekawą formą prezentu. Wynika to z różnych tematyk - np. bajek, filmów, mitologii czy czegokolwiek innego. Jednak mała szansa, że dużo zyskają na wartości.

Jak inwestować w srebrne monety kolekcjonerskie?

Kupując monety kolekcjonerskie NBP istnieje ogromna szansa, że będą one miały wyższą wartość niż kruszec, z którego są wykonane. Wynika to z tego, że ich nakłady są dużo niższe niż monet okolicznościowych czy obiegowych. To po tego rodzaju pieniądze pod oddziałami wspomnianego banku, potrafią już w nocy ustawiać się kolejki aby nabyć monety w dniu emisji. Już tego samego dnia można zwykle zobaczyć je na aukcjach i w sklepach internetowych w dużo wyższych cenach. Próba zdobycia monet prostu z NBP nie zawsze jednak kończy się sukcesem z powodu dużego zainteresowania. Trzeba poświęcić na to też dużo czasu i cierpliwości. Inną wadą jest to, że w taki sposób można stać się posiadaczką lub posiadaczem wyłącznie nowych emisji.

Inna metoda to zakup we wspomnianych wcześniej sklepach internetowych. To, że cena jest zwykle wyższa niż w oddziale nie oznacza, że nie można na nich zarobić. Dodatkowo można znaleźć tam starsze wydania. Po pierwsze sama wartość srebra – inwestycja w monety kolekcjonerskie jako metal. Tutaj warto prześledzić jego historię i nauczyć się odczytywać kurs, aby wiedzieć kiedy najlepiej dokonać zakupu. Srebro często jest uznawane za mniej stabilne od złota – ma większe spadki, ale i wzloty, co przy sprzedaży w odpowiednim momencie może nas mile zaskoczyć. 

Kupując srebro ze względów kolekcjonerskich warto sprawdzić, jaki był nakład monet i przejrzeć różne aukcje. Najlepiej te zakończone, bo przy trwających cena może być „z sufitu”, a i tak nikt takiego przedmiotu nie kupi. Dobrą metodą jest też zapoznanie się z ofertą sklepu internetowego, gdzie cena jest podana od razu i można nabyć monetę od ręki. Monety kolekcjonerskie podobnie jak okolicznościowe, mogą występować w seriach. Stworzenie z nich kompletu lub uzbieranie jak największej ilości egzemplarzy, powinno pozytywnie wpłynąć na wartość kolekcji.

Artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a jedynie subiektywną opinią autorki.

Rewers pierwszej srebrnej monety wydanej po denominacji - 03.04.1995 r. w temacie Katyń, Miednoje, Charków 1940

Rewers pierwszej srebrnej monety wydanej po denominacji - 03.04.1995 r. w temacie Katyń, Miednoje, Charków 1940

Awers pierwszej srebrnej monety wydanej po denominacji - 03.04.1995 r. w temacie Katyń, Miednoje, Charków 1940

Awers pierwszej srebrnej monety wydanej po denominacji - 03.04.1995 r. w temacie Katyń, Miednoje, Charków 1940

Rewers monety 20-złotowej z dnia 19.08.2009 r. w temacie 65. rocznica likwidacji getta w Łodzi

Rewers monety 20-złotowej z dnia 19.08.2009 r. w temacie 65. rocznica likwidacji getta w Łodzi

Powiązane artykuły

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.