Kupując monety kolekcjonerskie NBP istnieje ogromna szansa, że będą one miały wyższą wartość niż kruszec, z którego są wykonane. Wynika to z tego, że ich nakłady są dużo niższe niż monet okolicznościowych czy obiegowych. To po tego rodzaju pieniądze pod oddziałami wspomnianego banku, potrafią już w nocy ustawiać się kolejki aby nabyć monety w dniu emisji. Już tego samego dnia można zwykle zobaczyć je na aukcjach i w sklepach internetowych w dużo wyższych cenach. Próba zdobycia monet prostu z NBP nie zawsze jednak kończy się sukcesem z powodu dużego zainteresowania. Trzeba poświęcić na to też dużo czasu i cierpliwości. Inną wadą jest to, że w taki sposób można stać się posiadaczką lub posiadaczem wyłącznie nowych emisji.
Inna metoda to zakup we wspomnianych wcześniej sklepach internetowych. To, że cena jest zwykle wyższa niż w oddziale nie oznacza, że nie można na nich zarobić. Dodatkowo można znaleźć tam starsze wydania. Po pierwsze sama wartość srebra – inwestycja w monety kolekcjonerskie jako metal. Tutaj warto prześledzić jego historię i nauczyć się odczytywać kurs, aby wiedzieć kiedy najlepiej dokonać zakupu. Srebro często jest uznawane za mniej stabilne od złota – ma większe spadki, ale i wzloty, co przy sprzedaży w odpowiednim momencie może nas mile zaskoczyć.
Kupując srebro ze względów kolekcjonerskich warto sprawdzić, jaki był nakład monet i przejrzeć różne aukcje. Najlepiej te zakończone, bo przy trwających cena może być „z sufitu”, a i tak nikt takiego przedmiotu nie kupi. Dobrą metodą jest też zapoznanie się z ofertą sklepu internetowego, gdzie cena jest podana od razu i można nabyć monetę od ręki. Monety kolekcjonerskie podobnie jak okolicznościowe, mogą występować w seriach. Stworzenie z nich kompletu lub uzbieranie jak największej ilości egzemplarzy, powinno pozytywnie wpłynąć na wartość kolekcji.