Karty płatnicze to kawałki plastiku, dzięki którym nie trzeba korzystać z gotówki, aby dokonać płatności. Istnieją ich różne rodzaje: debetowe, obciążeniowe i kredytowe (działające na zasadach kredytowania), przedpłacone (z wpłaconą wcześniej stałą kwotą do wykorzystania), bankomatowe (służące tylko do operacji w bankomatach). Instytucjami wydającymi takie karty są zazwyczaj banki. Równie powszechne są przelewy internetowe – wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego, aby np. oddać komuś pieniądze czy opłacić rachunki. Dużą popularnością cieszą się też przelewy BLIK.
Modnym ostatnio pojęciem są kryptowaluty. Pewnie wielu z nas słyszało o tym, jak ktoś wzbogacił się na inwestowaniu w waluty wirtualne. Są one zbiorem danych binarnych zapisanych w cyfrowej silnie szyfrowanej bazie danych. Są przechowywane w wirtualnych portfelach. Najbardziej znaną i powszechną kryptowalutą jest bitcoin, który po raz pierwszy został wydany w 2009 roku.
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem są implanty wszczepiane podskórnie. Działają na zasadzie wspomnianych wcześniej kart jednak nie trzeba mieć ich fizycznie ze sobą, ponieważ implant mamy zawsze w sobie. Zazwyczaj ludzie decydują się na ich umieszczenie w rękach. W Polsce można spotkać już firmę zajmującą się biometrią oczu. Dzięki temu i specjalnym terminalom istnieje możliwość płacenia za pomocą narządu wzroku. Wystarczy spojrzeć w dostosowane urządzenie płatnicze i voila. Środki zostaną pobrane.
Jednak to że formy płatności się rozwijają nie oznacza, że fizyczne pieniądze tracą na znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Ludzie szukają różnych możliwości dywersyfikacji portfela. Interesuje się tym coraz większa liczba osób ze względu na ostatnie kilka lat na świecie, które nie były zbyt spokojne. Inwestowanie w złote i srebrne monety jest dość wygodną formą lokowania swojego kapitału. Mogą być to typowe monety bulionowe lub monety kolekcjonerskie.